ucuz OYUN REHBERİ

UCUZ OYUN SATIN ALMA REHBERİ (v1.0)

Darksiders 2 Türkçe Yamayı siteden yayınladığımızda “Korsan” söylemleri o kadar çok dillendi ki bu yazıyı yazmak benim için farz oldu adeta. İnsanlar bizim “Para bastığımızı, dinimiz imanımızın para olduğunu” söyleseler de o işin aslında öyle olmadığını, bizlerin de hesabımızı bilip, her oyunu ilk çıktığında oynamak zorunda olmadığımız bilincinde olan insanlar olduğumuzu videolarda ve yorumlarda anlatmaya çalıştık, elbette anlayana… Kötü niyetli arkadaşların yanında ucuz oyun alabilecekleri sitelerden haberdar olmayanlar olduğunu da fark ettim, kredi kartım yok nasıl alabilirim sorularıyla da karşılaştım veya PC platformu dışında konsollar için de uygun fiyatlı oyun arayanlarla da. Aklımın yettiğince ve sizlerin soruları doğrultusunda da bu rehberi hazırlamayı uygun gördüm. Elbette pek çok eksiği olacaktır bu yazının ancak kendi kullandığım ve memnun olduğum sitelerden bahsederken başlığın yanına “Versiyon 1.0” eklemeyi de ihmal etmedim. Hadi o zaman yavaş yavaş rehberimize geçelim. Herkese şimdiden iyi oyunlar 🙂

NEREDEN ALINIR?

Öncelikle en önemli konu sanırım:  “Ucuz oyunları nereden alabiliriz?” ya da “Nereden bulabiliriz?”  “Bulabiliriz” konusu için size belki de yazının diğer kısımlarını nispeten de olsa özetleyen hayat kurtarıcı bir site vereceğim.

1) ISTHEREANYDEAL

is there any deal

Isthereanydeal.com adından da anlaşılacağı üzere ticaret boyutunda konuşursak “Hiç iyi fiyat var mı?” diye basitçe çevirebileceğimiz baş ucu oyun sitelerimizden biri. Veri tabanında 20’nin üzerinde oyun ticareti yapılan ya da satılan siteyi bulunduran bu “Oyunsever Hayır Kurumu” , sizleri bu siteleri kendileri araştırarak büyük bir yükün altından kurtarıyorlar. Günlük veya anlık olarak güncellenen site piyasada bulunan en uygun fiyatları sizler için takip ediyor, sizlere ise almak istediğiniz ancak fiyatının yüksek olmasından dolayı alamadığınız oyunları çok uygun fiyatla satın alıp keyifle oynamak kalıyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

2) STEAM

Steam

Steam platformunu henüz bilmeyenler var mıdır çok küçük bir ihtimal ancak özellikle PC oyunculuğu için “Kutsal” sayılan bu platformdan haberiniz halen yoksa hemen buradan kayıt olun ve bu çılgınlığa siz de katılın derim.  Her özel günü cüzdanlarınızda bir rahatlamaya, oyun sever kalbiniz için ise  mutlu bir bayrama dönüştüren Steam, Gabe Newell (Half-Life Yapımcısı) parlak dehasının bir ürünü. Günlük indirimleriyle sizin aklınızı çelen, mevsimlere özel indirimleriyle tüm cep harçlıklarınızı dijital oyun koleksiyonunuza yeni oyunlar eklemenize neden olan Steam platformu, firmalara verdiği “Kendi indiriminize kendiniz karar verin” mottosuyla da PC oyunculuğu için daha cazip bir hale geldi. Türkçe yamaların da son dönemlerde artmasıyla Steam ve PC platformunuz sizin için vazgeçilmez bir ikili olacaktır.

3) GAMERSGATE

Gamersgate

Özellikle Euro Truck Simulator 2’yi ilk çıktığı dönemlerde rakiplerinin aksine ucuz satmasıyla kalbimde taht kurmuş Gamersgate, Steam’e güzel bir alternatif olarak internet tarayıcılarımızdaki yerini alıyor. Steam gibi Gamersgate de özel günlerde ve firma indirimleriyle cazip fiyatta oyunları sizlerle buluşturuyor. Ancak bazı oyunların Steam üzerinden aktif olmaması gibi bir problem var, bu oyunları tercih etmemenizi tavsiye ediyorum. Bu oyunları açıklamalar kısmından ayırt edebilirsiniz. Siteye de tam buradan ulaşabilirsiniz.

4) GOG.com

gog

 

CD Project’in yani efsane seri The Witcher’ın yapımcılarının bir başla ticari girişimi olan GOG.com yani Good Old Games, yeni oyunların yanında artık satışı olmayan ya da zor bulabileceğiniz oyunları sizlerin bilgisayarlarınıza uygun fiyatlı olarak getiriyor. Dönem dönem büyük yapımları ücretsiz olarak vermesiyle de ün kazanan GOG.com, Witcher serilerindeki indirimleriyle de seriye oyuncu çekmeye devam ediyor. GOG.com’a buradan ulaşabilirsiniz.

5) Humble Bundle

bundle

Oyun dünyasına “Mütevazi Çıkın” ile yeni bir soluk geldi diyebiliriz aslında. Steam kadar olmasa da kendi çapında büyük bir iş başaran Humble Bundle,  Steam’in başlattığı yoldan giderken,  Bağımsız Yapımcıların oyun sektörüne ne denli büyük bir katkı yaptığının da göstergelerinden biri. Humble Bundle,  sizlere 6-7 oyunu bir paket halinde çok uygun fiyatlara ya da “Ne kadar istersen öde” mantığıyla ulaştıran bir oyun satın alma ve hayır platformu. “Hayır platformu mu? Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Oyunlara örneğin “1 Dolar” a sahip olurken bu ödemenin ne kadarının yapımcıya ne kadarının o oyunların satışından gelir edecek hayır kurumlarına gideceğini belirleyebiliyorsunuz. Bazen belli oyunlara ulaşmak için belli bir ödemenin üzerinde yapmanızı istiyor bu platform ya da sürpriz oyunlar için örneğin 1 dolar yerine 5 dolar ödüyorsunuz ve pakete yeni eklenen oyunları da elde ediyorsunuz.  Haftalık, aylık, firma paketlerinin yanında hem PC platformu için hem de mobil platform için paketler de yer alıyor. Son dönemde “Dükkan” bölümünün de açılmasıyla yukarıda bahsettiğim sitelerin özelliklerini de üzerine alan “Mütevazi Çıkın” yani Humble Bundle, Steam profilinize satın aldığınız oyunları da direkt olarak aktarıyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

6) GameKeyStore

gamekeystore

Assolistler en son çıkar derler. Benim için kıymetli ve yıllardır güvenle alışveriş yaptığım bir siteyi de sizlerle paylaşmak istiyorum en son olarak . DonanımHaber forumlarındakilerin yakından tanıdığı benim de 2011 yılından beri bildiğim ve alışveriş yaptığım bir site olan gamekeystore.net. Soner Demirel’in sahibi olduğu ve özellikle her sene düzenli olarak FIFA serisini aldığım, tasarımıyla ve ödeme yöntemlerinin çok olmasıyla ve de Türk olmasıyla gönüllerimizde taht kuran GameKeyStore güvenle ve ucuz alışveriş yapabileceğiniz bir site. Siteye buradan ulaşabilirsiniz. Soner Demirel’e sponsor olması için bu yazı aracılığıyla da tekrar teklif götürüyorum 🙂 Olmasan da süpersin GameKeyStore 🙂

 

Bahsettiğim sitelerin yanında daha bir çok site daha mevcut ancak  kendi kullandığım ve memnun olduğum platformları sizlere aktardım bu yazımda. Yorumlarda “Aa şu siteyi nasıl unutursun diyenler!!” elbette olabilir ancak söylediğim gibi kullandığım ve bildiğim platformlar yazımızın ana kriterini oluşturuyor. 

BONUS:  

7) PlayStation Plus 

PSN Plus Cover

 

Ucuz oyun adına eğer bir konsolunuz varsa son dönemde Sony’nin biz oyunculara kıyağı olan PlayStation Plus için bir üyelik  almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Senelik üyelik modeliyle dört konsolda sizlere her ay 6 oyunu ücretsiz olarak veren Sony, özellikle PS3 için kült yapımları sizlere hediye etmeye devam ediyor. İlerleyen yıllarda PS4 için daha iyi oyunlar çıkacağını ve bu sisteme de dahil olacağını varsayıyoruz. 100 TL karşılığında, yaklaşık aylık 8-9 TL’ye 6 oyun hiç fena değil ne dersiniz sevgili oyun severler. Ayrıca ücretsiz olarak verilecek oyunları her ay sizler için güncellediğimiz PlayStation Plus Aylık Oyun Rehberi‘nden de takip edebilirsiniz.

NASIL ALINIR?

 

Orijinal oyun kullanmayan arkadaşların en büyük savunmalarından birini oyunların pahalı olmasının yanında “Kredi kartımız yok!” şikayeti oluşturuyor. Evet, bu oyunları alabilmeniz için çoğu site sizlerden bir kredi kartı ya da ön ödemeli bir kart talep etmekte ve de 18 yaşını doldurmanız bir şart ama… koca bir amanın ardında da size avantajlar sağlayan kartlar ve ödeme yöntemleri mevcut. Özellikle son dönemde mobil ödeme imkanlarının artması sizleri kredi kartı derdinden kurtarsa da çoğu site hali hazırda sizlerden kredi kartı talep etmekte. Bu kartların avantajlarını gördükten sonra sizlere sadece ebeveynlerinizi ikna etmek kalacak 🙂

1) ENPARA

enpara

 

En parayı sevgili dostum Tolga Canatan “Steam’de %50 İndirim Enpara’da” fotoğrafıyla bana duyurduğunda o an gittim ve internet sitesinde başvurdum. Finansbank bünyesinde şubesiz bankacılık yaparak sizlere avantajlı tarifeler sunan ve Nil Karaibrahimgil’in “Enpara.com” şarkısıyla hafızalarımıza kazıdığı bu bankacılık deneyimi sağlam altyapısıyla da sizleri kendine hayran bırakıyor. Müşteri Temsilcileri sizleri adresinize kadar ziyaret edip ufak hediyeleriyle de sizleri mutlu ediyor kartınızı teslim ederken. Herhangi bir sabit ücret ödemenize ise gerek yok Enpara’da. Ve tüm bu reklam için düşünebiliyor musunuz hiç para almıyorum 🙂 Sponsorluk çağrısı 2 sinemalarda 🙂

Enpara başvurunuzun ardında Visa özellikli ön ödemeli bir kredi kartı elde ediyorsunuz. Ön ödemeli ne demek. Banka size herhangi bir kredi miktarı sağlamıyor dolayısıyla delicesine harcayıp ay sonunda borcunuzu ödemek için uğraşmıyor ve güvenliğinizi de kartınıza yatırdığınız miktar çerçevesinde kendiniz sağlıyorsunuz. Enpara’nın en sevdiğim özelliği ise yukarıda da bahsettiğim ancak 2014 yılı sonu itibariyle bitecek olan Steam, Google Play ve AppStore’daki %50 indirimleri. Yani bir oyunu ya da uygulamayı satın alıyorsunuz ve diğer ay o oyun ya da uygulamanın yarısı tekrar hesabınıza yatıyor ancak burada önemli bir husus var. Örneğin 120 TL’lik Steam’den bir oyun aldınız “Oh, 60 TL’ye geldi oyun diyemezsiniz çünkü aylık geri ödeme miktarı 50 TL ile sınırlı. Yani o ay toplamda sadece 120 TL’lik alışveriş yaptınız diyelim sadece 50 TL size gönderiliyor yani oyun size 70TL’ye gelmiş oluyor. Kafası karışanları ve 2014 bitmeden Steam’den çılgınca alışveriş yapmak isteyenleri buraya alalım 🙂

Düzeltme: Aylık 25 TL, yıl sonuna kadar 300 TL Enpara indirimi kazanabiliyorsunuz 🙁 %50 İndirim yıl sonuna kadar devam ediyor ama bu koşullarla.

 

2) Payby.me

 

pybyme

 

Bir başka kullandığım ve geniş üye iş yerleri ile de dikkat çeken ön ödemeli kart ise Payby.me. Denizbank güvencesiyle ceplerinize giren bu kart sayesinde yine yukarıda anlattığım şekilde ön ödemeli bir şekilde kredi kartı özelliği gösteren bu kartla alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Hiç bir ücret ödemeden evinize kadar gelen kart ilk para yatırmanızda 5 TL’lik bir ücret çektikten sonra kullanıma hazır hale geliyor. Bunun haricinden Enpara kartlardan eksi bir özellik olarak bu kart nakit işlemine kapalı. Yani Enpara’da para transferi yapabilirken Paybyme nakit işlemlerine kapalı bir şekilde geliyor. O yüzden yatıracağınız miktarları gözden çıkarıp öyle işlem yapmanızı tavsiye ederim çünkü o parayı daha sonra çekemeyeceksiniz. Buradan başvurabilirsiniz.

 

3) Sanal Kartlar

Bu ön ödemeli kartların haricinde eğer hali hazırda bir kredi kartınız mevcutsa ona bağlı bir sanal kart oluşturarak da işlemlerinizi belirlediğiniz limitler çerçevesinde güvenli bir şekilde yapmanız da mümkün. Bu işlemi de bağlı olduğunuz bankanın internet bankacılığı servislerini kullanarak ilgili menülerden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

4) PayPal

paypal

Bir kredi kartı ya da hesap olmamakla beraber PayPal, kredi kartınızı ya da banka hesabınızı bağladığınız, özellikle yurt dışı işlemlerinde güvenle alışveriş yapmanızı sağlayan bir aracı aslında. Yukarıda belirttiğim kartları PayPal hesabınıza bağlayarak yurt dışında güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

 

DİJİTAL OYUNLAR TAMAM! PEKİ YA KUTULU OYUNLAR?

 

Dijital oyunlar için bu denli avantajlı fiyatlara oyunları elde ettik. Ancak kutulu oyunlara ya da konsol oyunlarına nasıl ulaşabiliriz? Türkiye’de seçenekler mevcut mu? Yurt dışında durumlar nasıl? Şimdi bu sorulara yanıt vermeye çalışalım 🙂

Türkiye’de vergilerin durumu düşünüldüğünde kutulu PC oyunlarında fiyat yine makul oranlarda kalmaya çalışıyor ancak özellikle konsollarda bu durum değişiyor. Dağıtıcıların araya girmesi, vergi oranları, perakende satış yapan yerlerin kar marjları da eklendiğinde oyun fiyatları eski nesil konsollarda 150 TL barajını yakalar veya aşarken, yeni nesilde oyun fiyat aralığı oyununa göre yer yer 200 TL’yi kendine alt limit olarak alıyor. Hâl böyle olunca oyun severler olarak gözlerimiz dış pazara ya da iç pazardaki ön sipariş avantajlarına kayıyor.

Burada bir şeyi daha önemle belirtmek istiyorum. Her oyunu hemen çıktığında alıp oynamak, eğer işiniz bu değilse, hiç bir zaman şart değil. Bu gerçeği kabul ederek ilk çıktığında 250 TL olan bir oyunu belki 5 ay sonra ya da 1 sene sonra 100 TL’ye veya daha aşağı bir fiyata alabileceğinizin farkında olmalısınız. Hem zamanınızın hem de paranızın kıymetli olduğunu düşünürsek bu gerçeği kabullenmek sizin faydanıza olacaktır.

Peki oyunları yurt dışından almak istersek ne gibi alternatiflerimiz var. Gelin bunlara bakalım.

 

1) ShopTo

shopto

Birleşik Krallıktan evlerinize kraliyet kokusu getiren ve özellikle konsollarınızı şenlendiren,  yurt dışı oyun alışverişi yaptığım sitelerinden biri ShopTo. ShopTo’da peşin fiyatı ile alışveriş yaptığınız ve de vergi avantajlarından ötürü Türkiye fiyatlarına göre 30 TL-50 TL kar ettiğiniz oyunlar oluyor. Ancak bazı handikapları da yok değil fakat bu eksiler ShopTo’ya özel değil, yurt dışından alış veriş yapmanın eksileri olarak karşımıza çıkıyor. Nedir peki bunlar?

  • Peşin ödeme dezavantajı : Yurt içinden aldığınızda kredi kartınıza 12 Taksite kadar böldürerek oyunları ufak ufak ödeyebilirsiniz.
  • Zaman dezavantajı: Örneğin bir oyunu ön sipariş ettiniz. Oyun çıktığı gün size kargolanıyor ancak oyunun sizin elinize ulaşması en iyi ihtimal 7 günü en kötü ihtimal 10 günü bulabiliyor.
  • Kargo Ücreti: Yurt dışından alışveriş yaparken özellikle kargo ücreti önem kazanıyor. ShopTo’da, yazıyı yazdığım tarihte takipli kargo ücreti 9,75 €, takipsiz kargo ücreti ise 3.99€. Bu da oyun fiyatınızı arttırıyor.
  • Gümrük Dezavantajı: 75 €’yu aşan işlemlerinizde Gümrük için %25 daha vergi ödemeniz gerekiyor. O hususa da dikkat etmelisiniz.

Tüm bu dezavantajları göz önüne alıp düşündüğümüzde ve eğer sabırlı birer oyuncu isek yukarıda da dediğim gibi 30-50 TL’ye varan şekilde fiyatlarda avantaj elde edebiliyorsunuz. Ha unutmadan ShopTo’dan alışveriş yaparsanız adresinizi yazarken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösteriniz, gelirken sıkıntı olabiliyor.  Bu da sizler için bir seçenek olarak aklınızın bir köşesinde kalsın 🙂

  • ÖRNEK OYUN: Assassins Creed Unity Türkiye Ön Sipariş Fiyatı : 234 TL
  • (KARGO DAHİL) Assassins Creed Unity ShopTo Ön Sipariş Fiyatı : 70.51 € (201 TL) (18.09.2014 Tarihi ve Kur Oranları İtibari İle)

 

 

SONUÇ 

 

Evet, “Ucuz Oyun Satın Alma Rehberi“mizin burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tüketim çağının doruklarını yaşadığımız şu günlerde ve de okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuzu ve son olarak ise videoların daha da popülerleştiği ve izlendiği bu dönemde, yazımı buraya kadar okuyup şu cümlelerimi gözleriyle takip eden siz sevgili ve değerli takipçilerime teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Teşekkürlerimin yanında şimdiden “Abiğğğ, biz bunları biliyoruz be, pehhh!! Pis Noob, böğğğ” diyecek arkadaşlara da şimdiden teessüflerimi sunuyorum. Burada hedef kitlem bu cümleyi kuran arkadaşlar değil “Ağabey orijinal oyun almak istiyorum ama çok param yok, az bir fiyata nereden alabilirim?” diyen oyun oynamayı seven ve bu dünyaya yavaştan giriş yapan genç, toy ve gelecek vaat eden güzel kardeşlerimedir. Adamsınız siz 🙂

Yazıda yer yer söylediğim gibi pek çok eksik olabilir ancak aklımın ve bilgimin yettiğince, kendi deneyimlerinden de yararlanarak sizlere bu yazıyı hazırladım. Kopyala-Yapıştır zihniyetiyle değil Wheel Stand Pro yazımdaki gibi emek harcayarak yazılmış bir yazıdır bu rehber, el emeği göz nurudur 🙂  Faydalanan arkadaşlardan naif bir teşekkür fena olmaz, aksine motivasyonu arttırır. Kan yapar 🙂

Hepinize saygı ve teşekkürlerimi sunarak huzurlarınızdan ayrılırken, bir başka video ya da yazıda görüşmek üzere esen kalın efenim diyorum. Herkese iyi oyunlar 🙂