1

Tom Clancy’s The Division Ön İnceleme

Ubisoft’un E3 konferansına damgasını vuran oyunlardan biri de şüphesiz ki Tom Clancy’s The Division oldu. Özellikle yeni nesil konsollara duyurulmasıyla birlikte PC oyuncularının da kendi platformlarında görmek istedikleri, hatta bunun  için imza kampanyaları başlatacak kadar yoğun bir ilgi toplayan Tom Clancy’nin The Division’ına Baykuşun Yeri olarak biz de kısa bir bakış atmak istedik.

Özellikle Hollywood’un son dönemdeki kıyamet ve post apokaliptik dünyada geçen filmlerinin ardından oyun dünyasının da bir hayli bu alana doğru yöneldiğini görüyoruz. Son dönemde çıkan oyunlara baktığımızda, herkesin beğenisini kazanan ve oyun eleştirmenlerinden de tam puan almayı başaran “The Last of Us” da yine bu tarz bir dünyada Ellie ve Joel’un dramatik macerasını ve yaşadıklarını konu ediniyordu. ( Yazarken çalıyordu/The Path – A New Beginning – by Gustavo Santaolalla)

Tom Clancy’nin The Division’ı da yine kaos ortamının hakim olduğu ve bu karmaşık dünyada hayatta kalma mücadelesi verdiğimiz bir oyun olacak. New York şehrini düşünün; bütün temel hizmetler birer birer çökmüş, insanlar yemek ve su olmadan hayatlarını sürdürmeye çalışırlarken kısıtlı kaynaklar toplumdaki bireyler arasında çatışmalara sebep oluyor. Tam bir kaos ortamı, tek önemli şey hayatta kalabilmek.

UI_map_web_100154

İşte tam da burada The Division denilen bağımsız bir grup devreye giriyor. Peki kim bu insanlar? Bağımsız ajanlardan oluşan bu grup toplumdaki kaos ortamında insanlar tarafından oluşturulan virüsün nedenlerini araştırırken ardında gelişen olaylarla da kendilerini epik bir maceranın içinde buluyorlar. Biz de bu grubun bir parçasıyız oyunda.

Hikayeden kısaca bahsettikten sonra; oynanıştan ve oyuncuları bu kadar heyecanlandıran özelliklerden bahsetmek yerinde olacaktır. The Division, açık bir dünyada, RPG öğelerinin olduğu online bir oyun olacak. Tekrar gözden geçirirsek: Açık Dünya, RPG ve Online. Sanırım başka bir söze de gerek yok bu durumda. Bir de Ubisoft’un Assassin’s Creed serisindeki hikaye örgüsünü düşündüğümüzde ve ayrıca Tom Clancy ismini telaffuz ettiğimizde oyunla ilgili beklentilerin bu denli artması içten bile değil.

Tom Clancy serilerini yeni bir boyuta taşıyacak olan The Division’da güzel bir PVP deneyimi yaşarken, diğer oyuncularla mal alış verişi yapabilecek, karakterinizi istediğiniz şekilde özelleştirebilirken, topladığınız eşyalardan yeni ve ihtiyaçlarınıza uygun farklı eşyalar oluşturabileceksiniz. Yüzlerce silahın yer alacağı yapımda vereceğiniz karalar oyunun gidişatını da etkileyecek.

Yapımda yeni geliştirilen “Snowdrop” adlı oyun motoru kullanılacak. Bu oyun motoru yeni nesil için özel olarak geliştirildi ve  yeni nesil konsolların tüm nimetlerinden yararlanacak. Zaten yayınlanan oynanış videosuda ayrıntılara ne kadar dikkat edildiğini gözler önüne sermekte. Grafiklerin yanında özellikle karakter animasyonlarının ve etraftaki objelerin davranışlarımıza tepkisi “Snowdrop” için umut vaad ediyor.

Companion_1_web_100152

Yeni nesille birlikte oyun anlayışımıza dahil olacak araçlardan biri ise hayatımızda da artık önemli bir yeri olan akıllı telefonlar ve tabletler. E3 konferansında gördüğümüz çoğu yapımda bu akıllı cihazların oyunlara entegre edildiğine şahit olduk. The Division’da da akıllı cihazlarımıza kuracağımız aplikasyon sayesinde gerçek zamanlı olarak oyuna dahil olabileceğiz.  Bu uygulama bize kuş bakışı bir görüş sağlarken; düşmanlarımızla savaşabilecek, müttefiklerimiz için düşmanların yerini belirleyebilecek veya yeteneklerini artırabileceğiz.

The Division yeni nesil konsollarla birlikte çıkışını yapacak. Şu an için sadece konsollar için duyuruldu ancak PC için başlatılan imza kampanyası şu an için 100.000 kişi barajını aşmış durumda. Umuyoruz ki bu güzel oyun multi-platform olarak (PC, Xbox One ve PS4) tüm platformlara gelir ve konsolların ilk çıkışındaki fiyatları düşünüldüğünde PC’lerimizde de bu güzel oyunu oynama fırsatını yakalarız.

Bu kısa ön incelememizin sonunda oyuna dair yayınlanan E3 konferansı oynanış ve hikaye videosunu paylaşıyorum. İzlemeyen kalmasın 🙂

Ayrıca oyun için yayınlanan ekran görüntülerine de yine sitemizin “Ekran Görüntüleri” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir dahaki yazımıza dek görüşmek üzere.

Herkese iyi oyunlar.