SanDisk-5

SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Disk 64GB İnceleme

Twitter sayfamızdan duyurduğumuz ikinci donanım incelememizle tekrar sizlerleyiz.

Günümüzde bulut depolama sistemleriyle popülerliği bir nebze olsa azalsa da ultra performanslı seçenekleriyle, veriyi her yerde taşıma ihtiyacı hisseden, internetin olmadığı yerlerde dahi kullanma gereksinimi duyan, verilerini ufak boyutlardaki depolama seçenekleriyle yedekleyen son kullanıcılar arasında flash diskler hali hazırda yoğun bir kullanıma sahip. Dolayısıyla piyasada çok fazla seçenek mevcut:bilindik markalar, firma promosyonlarıyla verilenler, usb 2.0 ve 3.0 destekleyenler, suya ve toza karşı dayanıklılar, ultra performans serileri… ve daha birçokları. Bugün ise piyasada bu kadar seçenek varken benim neden SanDisk Ultra Usb 3.0 64GB seçtiğimi hep beraber inceleyeceğiz.

Büyük depolama alanı ve Usb 3.0

Bir flash disk alırken nelere dikkat etmek gerekir? Kişisel olarak sıralama değişse de genel özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Yazma/Okuma Hızları
  • Depolama Alanı
  • Tasarım
  • Marka
  • Fiyat/Performans
  • İhtiyaç

Bir flash disk alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemelisiniz: Flash diski nerede, nasıl ve ne için kullanacaksınız? Bu sorulara cevap verdikten sonra ne kadar bir depolama alanına ihtiyacınız var bunu belirlemelisiniz, elbette flash disk size ne kadar fazla bir alan sağlıyorsa o kadar iyidir ancak ilk söylediğimiz durum burada da geçerli, ihtiyaçlarınız ne yönde? Örneğin sadece ofis belgelerinizi yedekleyeceğiniz bir flash disk için 128 gb’lik bir flash diske gerek yok diyebilirsiniz.

Depolama alanımız belirledikten sonra yazma/okuma hızlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Burada da yüksek rakamlar her zaman daha iyi olmakla birlikte yine küçük boyutlu dosyaları depolayacaksak burada bu kriter de ihtiyaçlarımızla orantılı bir şekilde önem arz ediyor. İncelemesini yaptığımız SanDisk Ultra, 80 MB’a kadar okuma hızı vaad ediyor. Ancak aşağıdaki test sonucunu da delil olarak sunarsak 41.65/9.01 MB şeklinde sonuç aldığımızı görüyoruz. Okuma hızında 80MB vaad elbette sistem bileşenleri v.s. diğer dış unsurlar sonucu değişebiliyor. Burada Usb 2.0 olsa okuma hızı ve yazma hızları daha da yerlerde sürünecek ancak fiyat/performans olarak da değerlendirdiğimizde olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Test sonucu

 

Fiyat/Performans derken 110 TL civarında bu ürünü bulma şansınız var. Dolayısıyla vaad edilen özelliklerde okuma hızıyla ve aynı depolama alanı boyutunda Transcend belki rakip olarak gösterilebilir, elbette Usb 3.0 olarak. Dolayısıyla benim açından fiyat/performans denilebilir.

Tasarım konusuna gelirsek, yine ihtiyaçlarımızla doğru orantılı olarak, flash disklerde günümüzde özellikle darbelere, suya v.s. dış etkenlere karşı korumalı modellerin yanı sıra metal kaplamalı veya kızaklı yapıda flash diskler görebiliyoruz. Ben dağda, bayırda v.s. kullanmayacağım için, elbette fiyat da etkili oldu, kızaklı yapıda olan bu modeli tercih ettim. Kızaklı yapının dezavantajlarından biri eğer malzeme kalitesi olarak ürün çok kaliteli değilse sık kullanım dolayısıyla bir süre sonra bu kızaklı yapı bozulabiliyor. Yani flash belleğin ucunu çıkardığınızda bir süre sonra kızağında durmuyor ve içine doğru giriyor dolayısıyla size zor anlar yaşatabiliyor ancak SanDisk Ultra’da kızağı ittiğiniz zaman “çıt” diye bir ses geliyor ve kızak yerine oturuyor. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadığım üründe genel kullanıcı deneyiminin de bu yönde olumlu olduğunu söyleyebilirim.

Piyasada birçok marka olmasına rağmen burada teknik özellikleri ön plana almanız sizin yararınıza olacaktır. Sırf bazı markalara olan kulak aşinalığı nedeniyle özellik olarak düşük olan bir ürünü tercih etmeyiniz.

Editörün Notu

110 TL, 64 GB, USB 3.0 ve SanDisk.

Verileri yan yana getirdiğimizde amiyane tabirle eli yüzü düzgün, her işimizi görecek, bir blu-ray filmi dahi depolayabileceğimiz, ergonomik bir flash diske sahip olduğumuzu görüyoruz. Elbette yazma/okuma hızlarında ekstrem modellere yönelmeniz tavsiye olunur ancak burada da özellikle bu ürünlerin fiyatlarının oldukça yüksek göz ardı edilmemeli. Dolayısıyla gönül bunları almak istese de cüzdan el vermiyor ancak imkanı olanları elbette daha üst düzey ürünler almalarını tavsiye ediyoruz.

SanDisk markasının burada önem kazandığı bir diğer nokta ise “SanDisk SecureAcsess Manager” özelliği. Yani flash diskin içerisinde gelen bu program sayesinde verilerinizi aynı zamanda şifreleyebiliyorsunuz ve bu şifreleme sayesinde özel verilerinizi daha sağlıklı bir şekilde depolayabilirsiniz.

Kendi adıma depolama alanı büyüklüğü, usb 3.0 özelliği ve de güvenlik yazılımı ile birlikte SanDisk Ultra benim ihtiyaçlarımı karşıladı. Sizler de ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve aşırı para vermeden genel ihtiyaçlarınızı karşılayacak SanDisk Ultra’yı tercih edebilirsiniz.

Bir başka incelemede görüşmek üzere.

 

 [highlight color=”eg. yellow, black”]Yazıyı eğer faydalı bulduysanız lütfen bir kez reklamlara tıklayın ya da küçük bir bağış yapın :)[/highlight]