Victory: The Age of Racing

77

Yarış çağı gerçekten başladı mı göreceğiz :)

Victory

Victory: The Age of Racing

Geçtiğimiz aylarda kapalı betasına katıldığım Victory: The Age of Racing birkaç gün önce Steam’de Erken Erişime açıldı ve 15 dolarlık satış fiyatıyla ( yazıyı yazdığım tarihte 11 dolar) oyuncuların beğenisine sunuldu. Bizler de sizler için oyunu inceledik.

UYARI: Oyun henüz erken erişimde olduğu için bu inceleme oyunun bu halini inceleyerek yazılmıştır. Amaç oyunu tanıtmanın yanında artı ve eksilerini elimizden geldiğince ortaya koymaktır. Sizlerin de okurken bunu dikkate alarak okumanız tavsiye olunur.

Hikaye yarışa engel değil!

Son zamanlarda Need for Speed serisinde ve de özellikle  Need for Speed: Run ile hikayeyi yarış elementlerinin önüne koyan oyun yapım firmaları mevcut. Oyuncuları yarış yapmaktan uzaklaştırarak çoğu zaman basit bir aksiyon filminin içine sokmaya çalışan yapımcıların aksine Victory: The Age of Racing’te oyunun oldukça kısa bir hikayesi var.

Drivenet adında bir sistem,  güvenlik ve insan sağlığı için insanların araçlarını kendilerinin değil bilgisayarların kullanması teşvikinde bulunuyor ve tüm insanlık artık araçlarının kullanımını bilgisayarların kontrolüne veriyor.  Dolayısıyla da  bilinen o eski yarış heyecanı ve kültürü yok oluyor. Pek çok otomobil fabrikası kapanıyor. Daha sonra insanlar eski otomobil parçalarını geri dönüştürerek yeni araçlar yapmaya başlıyorlar, yarış pistlerini ise Drivenet’in erişemeyeceği yerlerde oluşturuyorlar ve The Age of Racing yani “Yarış Çağı” başlıyor.

Biri modifiye mi dedi?

ss_fa812fb3b81df6e68552d3850e88c9d887984d7c.1920x1080

Victory: The Age of Racing’i diğer yarış oyunlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri, aracınızı istediğiniz şekilde oluşturabilmeniz. Oyunda  3 çeşit araç tipinden(Efsane, Klasik ve Formula)  birini seçiyor ve bu araçları istediğiniz gibi geliştirebiliyorsunuz. Oyunda 3 tip araç var ancak kendi içindeki bir çok geliştirme imkanından dolayı aynı türdeki araçlar bile birbirine benzemiyor. Günümüzdeki pek çok yarış oyununda tanıtılan modifiye seçeneklerinin sadece aracın boyasını değiştirmek ve çıkartma yapıştırmak olduğu şu zamanlarda, o yapımların dörtte biri fiyatındaki Victory: The Age of Racing sizi fazlasıyla tatmin ediyor.

Oyundaki geliştirme seçeneklerini sıralayacak olursak; jantlar, lastikler, direksiyon, lastik kapakları, ön, arka ve orta gövde, vites topuzu, aynalar, ön cam, eksoz ve süspansiyonlar. Ayrıca oyunda makyaj seçeneklerimiz de mevcut. Bunlar da yine diğer oyunların bize modifiye diye tanıttığı gövde boyaması, çıkartması ve kaplaması gibi unsurlar.

Oyunda yapmış olduğunuz her geliştirme size görsel olarak sunuluyor. Yani sadece aracın performansındaki artışları sadece rakamsal olarak görmüyor, fiziksel olarak da yaptığınız değişim size aktarılıyor. Böylelikle gerçekten aracı geliştirdiğinizi hem oynarken hem de görerek hissetmiş oluyorsunuz.

ss_a8012ea65875bd7f39a88c8b2eb5f1c1b1495171.1920x1080

Yapımın en büyük artılarından biri ise artık büyük yapımcıların vazgeçtiği ve uzun süredir de AAA yapımların uygulamadığı kokpit kamerası. Aracın direksiyonunu görerek gerçekten de aracın içindeymişcesine yarışabiliyorsunuz. Bunun haricinde direksiyon olarak tüm Logitech direksiyonlar hali hazırda destekleniyor ancak diğer markalara destek verilmiyor. Burada oyunun erken erişimde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Direksiyon demişken oyun klavye, direksiyon ve gamepadlere de tam destek sunuyor.

Yarış oyunlarının en önemli unsurlarından biri de elbette pistleri. Oyunun hikayesinde de bahsettiğimiz üzere oyunda bilindik pistler yerine oyunun da konseptiyle uygun orijinal pistler yer alıyor. Victory: The Age of Racing’te üç farkli bölgede; Arc One, Rock Island ve Fort Fast, beşer adetten toplamda 15 pist bulunuyor. Bu beşer pist de her bölgede Kırmızı, Sarı, Yeşil, Mavi ve Magenta( Morumsu Kırmızı Renk) adlarıyla ayrılıyorlar. Yine oyun tam sürüme geçtiğinde gelmesi planlanan bir pist oluşturma modu de var. Bununla da kendi pistlerinizi oluşturarak yarışlara açabileceksiniz.

Ayrıca son olarak yapımda yer alabileceğiniz 9 farklı takım mevcut. Bu takımların hepsinin kendine has tasarımları ve dış kaplamaları var. Yer aldığınız takımın amaçlarını gerçekleştirerek deneyim puanları ve oyun içi para kazanabiliyorsunuz. Victory’de bir seviye atlama sistemi var, bununla birlikte seviye atladıkça daha iyi parçalar satın alabiliyor ve aracınızı daha üst bir noktaya getirebiliyorsunuz. Yarışlarda derece aldıkça, yarışlara katıldıkça veya takım amaçlarını gerçekleştirdikçe seviyeniz artıyor.

Oyunda yer alan yarış modları ise şöyle :

  • Hotlap (tek oyuncu modu)
  • Hotlap Parti (çok oyunculu süre bazlı yarış)
  • Hotlap Şampiyonası (gerçek zamanlı süre yarışları)
  • Hızlı Yarış (çok oyunculu yarış)
  • Handikap Yarışı (kim kazanırsa diğer yarış için handikap kazanır)
  • LAN modu

Çoklu oyuncu seçenekleriyle rakiplerinize karşı zaman yarışlarına ve süre yarışlarına katılabiliyorsunuz. Tek başınıza ise pistler için belirlenmiş süreleri geçmeye çalışıyorsunuz. Henüz tek oyuncu moduna yapay zeka desteği gelmiş değil. Bu özelliğin de yine oyunun son sürümünde olması bekleniyor.

Yapımda ekranın alt tarafına konumlandırılmış sohbet ekranları da mevcut. Ayrıca yine çoklu oyuncu yapımların ana özelliği arkadaş ekleme de buradaki sekmelerden gerçekleştirilebiliyor.

Her şey grafik değildir!

Oyunun erken erişimde olduğunu bir kez daha  belirterek ve son hali için daha umutlu olduğumu söyleyerek, şu an için grafik anlamında aşırı bir görsellik vaat etmediğini söylemek yanlış olmaz. Yapımcılarının da belirttiği üzere oyunun hem yarış dinamikleri hem de grafiksel anlamda üzerinde çok yoğun şekilde çalışılıyor. Aynı zamanda Assetto Corsa’nın yapımında da yer alan kişilerle birlikte yarış dinamikleri üzerinde çalışılıyor. Grafiklerin şuan ki haline rağmen oyun deneyimi oldukça kaliteli ve çoğu zaman 60 fps’de akıcı bir deneyim sunuyor.

Victory: The Age of Racing, özellikle sesleriyle beğenimi kazandı. Yarış pistindeki efektler, lastik sesleri, araç motor sesleri harikulade. Daha da geliştirecektir elbette ama şuan ki hali bile yeterli.

Son olarak söylemek isterim ki, Victory The Age of Racing erken erişimde ve gelişmeye devam ediyor. Yapımcılarının söylediğine göre hali hazırda gelmesi beklenen çok büyük bir yama da %80 civarında hazırmış. Bu yamayla eksiklerini de kapatarak daha keyifli bir yarış deneyimi sunması beklenen yapım mevcut hali ile bile gayet akıcı bir oyun deneyimi vaat ediyor. Sizler de oyunu beğendiyseniz ve yapımcılara destek olmak, oyunun yapımına veya düzeltilmesi gereken noktaları belirtmek isterseniz Victory The Age of Racing’i satın alarak “Yarış Çağı” na katılabilirsiniz.

Herkese iyi oyunlar.