Brothers: Tale of Two Sons İnceleme

90

Aile önemlidir. Sevdikleriniz için her şeyi yapabilirsiniz gözünüzü kırpmadan. Beraber üzülürsünüz onlarla, beraber sevinirsiniz ve beraber göğüslersiniz tüm zorlukları. Kardeşiniz ise büyük ya da küçük; oyun arkadaşınızdır, sırdaşınızdır çoğu zaman, küçükken kavga edersiniz sürekli ama büyüdükçe kıymetini anlarsınız.

Brothers_A_Tale_of_Two_Sons

Brothers: Tale of Two Sons İnceleme

Aile önemlidir. Sevdikleriniz için her şeyi yapabilirsiniz gözünüzü kırpmadan. Beraber üzülürsünüz onlarla, beraber sevinirsiniz ve beraber göğüslersiniz tüm zorlukları. Kardeşiniz ise büyük ya da küçük; oyun arkadaşınızdır, sırdaşınızdır çoğu zaman, küçükken kavga edersiniz sürekli ama büyüdükçe kıymetini anlarsınız.

İşte Brothers: Tale of Two Sons bizlere iki kardeşten yola çıkarak küçük bir ailenin büyük, göz alıcı ve yer yer göz yaşartan hikayesini anlatıyor. Payday, Syndicate, Riddick, Enclave, Darkness gibi başarılı yapımlara imza atan Starbreeze Studios tarafından geliştirilen Brothers: Tale of Two Sons sizlere belki de son zamanlardaki en güzel hikaye kurgusunu, müzikleriyle birlikte destekleyerek bir bulmaca/platform teması içersinde aktarıyor.

Mezarlıkta başlayan bir oyun ne kadar mutlu olabilir ki?

Bilinmeyen bir zamanda, bir sahil kasabasında, küçük bir köydeyiz. Evet bu, bir masal başlangıç cümlesine benzeyebilir ancak oyunun da bir masaldan farkı yok zaten. Brothers isminden de anlaşılacağı üzere iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Babaları hasta olan iki erkek kardeş onu iyileştirmek için uzak diyarlardaki bir yerden ilaç getirmek zorundalar ve bu zorundalık onlara hayatlarında hiç yaşamadıkları bir maceraya çıkmak için başlangıcı nedeni kötü de olsa bir fırsat tanıyor. Buradan sonra söylenecek her şey oyun deneyimi etkileyeceği için daha fazla bir şey söylemiyorum ve size bu hikayede kendi masalınızı yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Unreal 3 oyun motorunu kullanan yapım, İsveçli film yönetmeni Josef Fares’in görsel vizyonundan evlerinize konuk oluyor. Brothers’ın grafikleri inanılmaz, olağanüstü, mükemmel olmasa da yapmak istediklerini, yaşatmak istediği o masalsı ortamı oyunculara aktarmayı fazlaşıyla başarıyor. Özellikle yeni kontrol sistemiyle oyun dikkat çekiyor. Bir gamepad ile oynanmasını yapımcıların da tavsiye ettiği Brothers: Tale of Two Sons,  iki kardeşin kontrolünü de farklı analoglara atayarak farklı bir oyun deneyimi sunuyor. Sol analog ile büyük kardeşi, sağ analog ile de küçük kardeşi yönlendiriyorsunuz. Bir bulmaca/platform oyunu olması hasebiyle bu yeni kontrol şeması bulmacaları çözerken çok değişik şekillerde kullanılabiliyor. Özellikle el ve göz koordinasyonu gerektiren bazı bölümlerde oldukça keyif veriyor.

Oyunun müzikleri ise yine aynı stüdyodan, ödüllü İşviçreli müzisyen (2004), Gustaf Grefberg tarafından hazırlanmış. Bu denli başarılı bir hikaye bu kadar başarılı müziklerle desteklenince ortaya da bir sanat eseri çıkıyor. Sahnenin duygusuna göre parçalar bazen yavaşlıyor bazen ise hareketleniyor. Özellikle duygusal sahnelerdeki soundtrackler gerçekten de müthiş. Müzikleri demişken oyunda seslendirme adına yorum yapılacak çok fazla bir durum yok. Çünkü karakterler konuştukları zaman anlaşılabilir bir dilde konuşmuyorlar ya da hiç konuşmamayı tercih ediyorlar ancak aksiyon sahneleri, hareketli objelerin efektleri gayet başarılı. Tek eleştirebileceğim nokta ise müziklerde yer alan kadın vokalin bazen “Sanki bu olmamış” dedirten vokalleri. Ama gerideki çalgılar o kadar iyi ki bir süre sonra alışıyorsunuz hatta kulağınıza hoş geliyor.

Her güzel şeyin bir sonu var, ama benim hikayem acılarla dolu.

Brothers: Tale of Two Sons son zamanlarda oynadığım beni bu denli hikayenin içine sokan ve duygulandıran yegane yapımlardan biri oldu. Gerek müzikleriyle, gerek oynanış dinamikleriyle gerekse atmosferiyle beni uzak uzak diyarlara götürdü. Müziklerini hala dinleyip bu küçük ama birbirine bağlı ailenin hikayesini düşünüyorum.

Oynanış olarak takribi 3 saatte bitirebileceğiniz Brothers: The Tale of Two Sons başarılı bir sinema filminden çıkıp etkisinden kurtulamadığınız zamanlarda olduğu gibi sizi uzun bir süre etkisi altına alıyor. Siz de bu aileyle üzülüp, onlarla seviniyorsunuz. Kesinlikle kendinizin tecrübe etmesini tavsiye ettiğim bu başarılı yapımı Steam indirimlerinde 4.99 dolara satın alabilirsiniz. Ama vereceğiniz 15 dolar için de sadece kısa sürdüğü için pişman olursunuz, onun dışında her kuruşunu hak eden bir yapım.

Başka bir incelemede daha görüşmek üzere, hoşça kalın.

NOT: Oyunun müziklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz sitenin yan tarafındaki reklamlara bir kez tıklamanız yeterli olacaktır.