FIFA 15

87

EA Sports'un her yıl raflarda kendine yer bulan futbol serisi FIFA'nın yeni üyesi FIFA 15, 26 Eylül 2014'te çıkışını yaptı. "Oyunu Hisset" sloganıyla piyasaya çıkan FIFA 15, pek çok yenilikle birlikte gelirken FIFA sevenlerin alışması güç yeni özellikleriyle de dikkat çekiyor.

FIFA 15 KAPAK

FIFA 15

EA Sports’un her yıl raflarda kendine yer bulan futbol serisi FIFA’nın yeni üyesi FIFA 15, 26 Eylül 2014’te çıkışını yaptı. “Oyunu Hisset” sloganıyla piyasaya çıkan FIFA 15, pek çok yenilikle birlikte gelirken FIFA sevenlerin alışması güç yeni özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Grafiksel anlamda yeni nesilin tüm nimetlerinden yararlanan FIFA 15, Ignite Engine’in sağlamış olduğu yaşayan çevreler, daha iyi bir yapay zeka ve gerçek karakter animasyonlarıyla da gözlerinize bayram ettiriyor. FIFA 14’te hem eski nesile hem yeni nesile iki ayrı oyun çıkartarak oyuncuların 1 sene içerisinde birbirinden tamamen farklı iki FIFA görmelerini sağlayan EA Sports, bu sene yeni nesili PC platformuna da getiriyor.

fifa15_xboxone_ps4_turkeysuperlig_galatasaray_vs_fenerbahce_wm

FIFA 15’e 200’den fazla yeni futbolcu yüzü eklenirken, 600’den fazla karakter animasyonu sizleri bekliyor. EA Sports’un İngiltere Premier Ligi’ne olan sponsorluğu ile birlikte bu sene Premiere Lig’de yer alan 20 takımın resmi formaları ile birlikte tüm stadyumları da oyunda sizlerle buluşuyor. Özellikle seyircilerin yeni nesilde 3 boyutlu bir şekilde modellenmesi FIFA 15’te sunumu oyuncular tarafından beklenen hale biraz daha yaklaştırmış. Grafiksel anlamda yeniliklerden biri ise çimlerde meydana gelen deformasyon. Maçın dakikalar ilerledikçe sahadaki bozulmaya şahit oluyorsunuz. FIFA 14’ün yeni nesile çıkan versiyonlarında da bulunan forma hareketleri FIFA 15’te de kendine yer buluyor. Buna ek olarak uzun saçlı futbolcuların saçları koşarken adeta bir Lara Croft edasıyla dalgalanıyor ve artık saha kenarlarındaki LED reklam panelleri de animasyonlu bir hale getirilmiş. Özellikle Premier Lig’de futbol takımlarının gerçek hayatta almış oldukları reklamlar saha içindeki animasyonlu LED panellerde sizlere gösteriliyor. Yine grafiksel olarak getirilen yeniliklerden bir diğeri ise köşe gönderinin ve kale direklerinin futbol topuna tepki verir hale getirilmesi olmuş. Artık direği bulan bir şutunuz kale direğini sallıyor veya ağlarla buluşan top fileleri tutan demirlerin ayaklarını yerden kesebiliyor. Köşe gönderinin hareketli bir hale getirilmesi ise yapılan gol sevinçlerinde köşe bayrağını sevincinizin bir parçası haline getirme şansı tanıyor. Örneğin; köşe bayrağına koşarak tekme atabiliyorsunuz 🙂 FIFA 14’te yağmurlu havalarda oynamak bir eziyetken, FIFA 15’te bu durum değişiyor. Yağmurun çok daha iyi modellendiği FIFA 15’te özellikle yavaş çekimlerde yağmur maçın havasını güzel bir şekilde dramatize ediyor. Maç içinde de yine yağmurlu havalarda topu sürerken yerden kalkan su taneciklerini görmeniz mümkün.

fifa15_xboxone_ps4_turkeysuperlig_besiktas_vs_trabzonspor_wm

Gelelim FIFA 15’in oynanış dinamiklerine. Eğer FIFA 15’e eski nesilden terfi edenlerdenseniz oynanış sizi başta biraz zorlayacaktır. Ancak PS4 ve Xbox One FIFA 14’ünden geçen şanslı azınlıktaysanız alışmanız sadece birkaç maçı bulacaktır. FIFA 15’te oynanışta ilk dikkatinizi çeken oyunun hızındaki artış oluyor. Bu oyunun akıcılığına pozitif olarak etki etse de özellikle defansif anlamda zorlanacaksınız. FIFA 14’te hücum yapmak marifet isterken defans nispeten daha kolay tutulmuştu. Ancak FIFA 15’te bu durum değişiyor. Hücumda eğer rakibiniz başarılı bir defans sergileyemezse yanından rüzgar misali akıp gidebilirsiniz. Bu özellikle de C.Ronaldo gibi hızı yüksek oyuncular için geçerli. Size söyleyebileceğim tek bir şey bir ise defans konusunda sabırlı olmanız. Defans yaparken topu alayım niyetiyle oyuncuların üzerine saldırmanız tek bir hareketinizle felakete dönüşebilir. Çünkü eğer rakibinizi kaçırırsanız topu ancak ağlarınızdan çıkarken görebileceksiniz.

FIFA 15 “Feel the Game” yani “Oyunu Hisset” diyerek bu yıl karşımıza çıktı demiştik. Peki bu hissiyatı oyun nasıl sağlıyor? Öncelikle oyuna 600 yeni animasyon eklendiğinden söz etmiştik. örneğin rakip size sert bir faul yaptığında oyuncular arası bir sürtüşme meydana geliyor. Maçta kaçırdığınız gollerden sonra takım arkadaşlarınız hayal kırıklığına uğrayabiliyor ve bunu jest ve mimikleriyle sizlere gösteriyor. Grafiksel gelişmelerin de etkisiyle özellikle yüz animasyonları daha iyi hale getirilmiş. Yakın çekimlerde oyuncuların, hakemlerin yüzündeki mimikleri dahi görmeniz mümkün. Oynanışın en önemli elementlerinden biri de top kontrolü. Gerçek top fizikleriyle birlikte saha içinde topa her dokunduğunuzda farklı bir tepki veriyor. Futbolcular topu sürerken topu kendilerine daha yakın tutarak hareket ediyorlar. Böylelikle Messi gibi ince çalımlar yapmanız mümkün kılınmış. Çalım demişken rakiplerinizden topu çaldığınızda topu yine kontrol etme şansınız var. FIFA 14 bildiğiniz üzere kayarak müdahalelerinizde ya da “Standing Tackle” denilen “Durarak Top Çalma” yaptığınızda top alakasız yerlere gidebiliyordu. Artık topu alır almaz takımınızı hızlı hücuma çıkarmanız için gereken top kontrolüne sahipsiniz.

fifa15_xboxone_ps4_authenticplayervisual_messi_wm

Şutlara alışana kadar şutların FIFA 14’teki hissiyatı vermediğini düşünebilirsiniz. Ancak çok daha hassas şutlar oyundaki yerini almış. Bazen gol diye sevindiğiniz bir şut metrelerce farkla dışarı çıkabiliyor. Özellikle uzaktan çektiğiniz şutların gol olması yeni kaleci animasyonlarıyla da çok keyif veren bir hale gelmiş. Kalecilerin anlık tepkileri “Bu nasıl kaçar?” dedirten pozisyonları bol bol yaşamanıza neden olacak. Yani FIFA 14’te rahatlıkla attığınız goller 15’te bir hayal 🙂 Paslar da eskisi gibi dijital bir şekilde değil de daha çok sizin kontrolünüze bırakılmış. Yani bir kez pasa basıp “Tiki-Taka” futbolu denilen Barcelona futbolunu yapamayacaksınız. Paslarınıza da biraz özen göstermeniz gerekecek. Oyundaki uzun paslara özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. David Beckham misali ince uzun paslarınızı sahanın her yerine keyifle gönderebileceksiniz.

FIFA 15’te bizleri en çok sevindiren gelişmelerden biri ise Türkiye Süper Ligi’nin yeniden oyuna dahil olması oldu. Türkiye Süper Ligi’ndeki 18 takım orijinal formalarıyla birlikte anlaşma gereği 3 yıl boyunca bizlerle olacak. Ondan sonrasını ise zaman gösterecek. Türkiye Ligi oyuna dahil oldu ancak artık Brezilya Ligi FIFA’da yok. Onun haricinde FIFA 15’te tamı tamına 35 adet lig ve 41 lisanslı stadyum bulunuyor. Seria A yani İtalya Ligi’nin de bu sene tam lisansı alınmış. Ayrıca Türkiye kapağında da Arda Turan’a yer verilmiş olması bizleri ayrıca sevindirdi.

FIFA 15’in en güçlü olduğu taraftan yani Online özelliklerine değinelim biraz da. Sezon modunda ufak ama hayat kurtaran gelişmeler var. Bir maçı tamamladığınızda diğer maça geçmek için sadece “Sıradaki Maç” butonuna tıklamanız yeterli. Böylelikle maç keyfiniz bölünmeden diğer maçlara geçebiliyorsunuz. Bağlantı problemleri de nispeten aşılmış gözüküyor. Sezon modunu oynarken eğer FIFA 14’te de bu modu kullandıysanız size FIFA 14 kupası veriliyor ve FIFA 14’te sezonu bitirdiğiniz konuma göre sizi 10. Lig’den değil de daha üstlerden başlayabiliyorsunuz.  Gelelim FIFA’nın en güçlü modlarından birine; FIFA Ultimate Team moduna. Xbox One’a özel olarak gelen ve diğer platformlardaki oyuncular olarak kıskandığımız “Efsaneler” PS4 ve PC’de maalesef yok. Onun dışında bu sene Ultimate Team modunda da güzel gelişmeler var.

fut_new_legends

Ultimate Team modunda artık Kiralık Oyuncuları bulabileceksiniz. FIFA Kredilerinizle alabildiğiniz bu kiralık oyuncular sürekli değişkenlik gösterecek. Belirli süreliğine takımınızda kalan, (örneğin 5 maçlığına) bu kiralık oyuncular sayesinde altınlarınızı harcamadan bu oyuncuları deneyebileceksiniz. Yeni gelen özelliklerden bir diğeri ise “Konsept Takımlar”. Bu özellik sayesinde kendinize bir takımı konsept alıp kadronuzdaki oyuncularla uyumunu izleyebilir ya da o takımdaki oyuncuların  aynısına sahip olmaya çalışabilirsiniz. Artık arkadaşlarınızla aranızda Ultimate Team Sezonları da yapmanız mümkün. Friendly Seasons denilen bu özellik aslında normal multiplayer modunda olan bir özelliğin Ultimate Team’e uyarlanması olmuş. Ultimate Team’de yine uzun saatler geçireceğinizi garanti edebilirim.

FIFA serilerinin bir diğer sevilen modu olan Virtual Pro ise PS3 ve Xbox 360’ta yani Eski Nesil’de yer almayacak. EA yetkileleri bu özelliği eklemek için yeterli zamanlarının ve kaynaklarının olmadığını üzülerek belirttiler. Peki yeni nesilde bu mod nasıl? Sanal Pro daha önceki FIFA’larda da bildiğiniz gibi kendinizi yarattığınız ve her oyuncunun bir online oyuncu tarafında yönetildiği maçlarda top koşturmanıza olanak sağlayan bir özellik. Verilen çeşitli görevleri gerçekleştirerek oyuncunuzu hem görsel hem de fiziksel anlamda geliştirebiliyor ve daha güçlü bir hale geliyorsunuz. Kendi kulübünüzü kurarak ya da çeşitli kulüplere dahil olarak bu sıralamada üstlere çıkmaya da çalışabilirsiniz. Sanal Pro’nun yanında yine Online Co-Op  ligleri ile 2 kişilik sezonlar da FIFA 15’te devam ediyor.

Ben multiplayer oynamak istemiyorum, kendi başıma daha çok keyif alıyorum diyenler için ise Turnuva ve Kariyer bölümleri FIFA 15 için sizlerle. Kariyer modu yıllardır bildiğimiz gibi ancak yapay zekadaki gelişmeler bu modu da oldukça zevkli kılıyor. Alt liglerden bir takım alarak onu üst liglere taşıyabilir, kısıtlı transfer bütçenizle hem yönetimi memnun edip hem de üst sıralara çıkmaya çalışabilirsiniz. Transfer yapmak ise kariyer modunda çok keyifli. Size gelen transfer tekliflerinin altına imzanızı atarak teklifleri kabul edebiliyor ya da reddedebiliyorsunuz. Bu bölümler oldukça hoşuma gitti.

Son olarak ise sesler ve müziklerden bahsetmek istiyorum. Avicii, Kasabian gibi ünlü isimlerin yanında zengin bir şarkı listesine sahip FIFA 15. Ancak belli şarkıların dışında  PC’de eski nesilde 5.1 desteği bulunmazken yeni nesilde bu özelliğin de eklenmesiyle stadyum sesleri ve atmosfer çok güzel bir şekilde sizlere yansıtılıyor. Özellikle  geçmiş FIFA serilerinde direk sesleri ve top sesleri yavan bulunurken FIFA 15’te bunlara özellikle dikkat edilerek daha gerçekçi sesler elde edilmiş. Seslere çarpıcı bir örnek verecek olursak İngiltere Liginde Liverpool taraftarlarının “You Will Never Walk Alone” şarkısını söylerken tüyleriniz diken diken olabiliyor. Tribün şovlarına artık spikerler de dikkat çekiyorlar. Spikerler olarak yine bizlere Martin Tyker ve Alan Smith eşlik ediyor. Türkçe anlatım, Türkçe dil desteğinin olmadığı gibi maalesef yok ancak Arap spikerin keyifli anlatımına şahit olabilirsiniz.

EA Sports her yıl FIFA serisini çıkartarak ve her yıl da kendine has yenilikler ekleyerek büyük bir iş başarıyor. Bu yenilikler kimi yıllar çok etkili değilken kimi yıllarda ise oyuna yepyeni bir anlayış getirebiliyor. FIFA 15 PC sürümünü incelediğimiz ve yeni nesilin elemanlarından biri olan PC platformunda gelen yeniliklere baktığımızda FIFA 15’in iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Oyunun hızını arttırarak ve defans dinamiklerini değiştirerek bike sizlere yeni bir mücadele sunuyor ve bunları muhteşem grafiklerle destekliyor. Ultimate Team ve Sezon modlarıyla Online arenada saatlerinizi keyifle harcayabileceğiniz, Kariyer modunda kendi başınıza yönetimin taleplerini yerine getirirken terlediğiniz, Sanal Pro ile ise karakterinizi geliştirerek bir MMO edasında ilerleyebileceğiniz bir oyun olmuş FIFA 15. Spor oyunlarını seviyorsanız ve serinin de takipçisiyseniz Türkiye Ligini de bünyesinde barındıran FIFA 15’i kaçırmayın derim.

Bir başka incelemede görüşene kadar herkese iyi oyunlar…