20140131_233007

Microsoft Xbox 360 Kablosuz Kontrolcüsü İnceleme ve Rehberi

Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar.

Twitter sayfamızdan, (takipçimiz olmasa da) haberini verdiğimiz oyun kontrolcüsü, klasik Xbox 360 kontrolcüsünün Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen versiyonu. Kutudaki tam adıyla: Microsoft Xbox 360 Controller for Windows.

Eski ve Yeni bir arada

2010 yılında aldığım Logitech Chillstream, yavaş yavaş eski performansını kaybederken yine bir Xbox düzeni kontrolcü almak farz olmuştu. Eski nesilin birçok oyuncu kesimi tarafından en iyi kontrolcüsü(gamepad) olarak kabul edilen “Xbox 360” kontrolcüsü burada tercihim oldu ancak Chillstream’de bulunan hava kanalları el terlemesine karşı hava üflerken Xbox 360 gamepadinde böyle bir özellik olmaması, özellikle oyun oynarken eli terleyen oyuncular için bir handikap oluşturabilir.

Xbox/Logitech Yan Yana

PC’de 4 yıl gibi bir süredir aynı kontrolcüyü kullandıktan sonra yeni bir kontrolcüye geçmek alışma açısından zor olsa da, gamepad’in el ergonomisine uygun yapısı ile alışma süreci kısa sürede atlatılıyor. Playstation 3’te oyun oynayıp daha sonra PC platformuna geçtikten sonra eksikliğini hissettiğim özelliklerden biri de titreşim geri bildirimi.

20140130_202850

Bu kontrolcüyle hava üflemesinden feragat ederken titreşim motoruna kavuşuyorum ve test ettiğim kadarıyla PC platformundaki oyunlarda da titreşim geri bildirimi gayet başarılı. Özellikle atmosferi yaşarken, örneğin fps’lerde silah geri bildirimi gibi durumlarda, titreşim motoru önem kazanıyor.

Kutu İçeriği ve Kurulumu

20140130_165226

 

Ürünün kutusu yanda görüldüğü şekilde. İçerik olarak ise;

 •      – Xbox 360 Kontrolcüsü
 •      – Xbox 360 Alıcısı
 •      – İki adet pil
 •      – Kurulum CD’si
 •      – Kullanım Kılavuzları

Yazıyı yazmama asıl sebep olan duruma gelirsek eğer, ürünün Windows platformuna tanıtılması. Windows 7/8’de denediğim zaman ürünü otomatik olarak tanımadı. Bu nedenle internette biraz arama yaptıktan sonra şu işlemleri sırasıyla takip ettiğimizde sağlıklı bir PC-Kontrolcü arası bağlantıya sahip olacağız. Hadi başlayalım.20140131_233038

 

 1. Öncelikle ürünle gelen kontrolcü sinyal alıcısını bilgisayarımıza bağlıyoruz.
 2. Bilgisayarım>Özellikler>Aygıt Yöneticisi adımlarını takip ettiğimizde “Bilinmeyen Aygıt” ibaresi gözükecektir.
 3. Bilinmeyen Aygıt’ın üzerine fare işaretçisiyle sağ tıklayıp “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” diyoruz. Gelen iki seçenekten “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” seçeneğini seçip, “Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver” diyoruz.Ekran Alıntısı
 4. Son olarak da yukarıda da görüldüğü üzere “Xbox 360 Wireless Receiver for Windows” diyerek ileri diyoruz ve kurulum işlemi tamamlanıyor.
 5. Alıcıyı kurduktan sonra yapmak gereken tek şey, genel olarak yeniden başlattıktan sonra yapmak daha sağlıklı olacaktır, kontrolcümüzün pillerini bağladıktan sonra ortasındaki Xbox butonuna basarak eşleştirmemiz.
 6. Aygıt başarılı bir şekilde eşleşirse üzerindeki ışığı sabit bir şekilde yanıyor ve yine denetim masası “Aygıt ve Yazıcılar”dan kontrolcümüzü test edebiliyoruz. Burdan sonra da bize iyi oyunlar demek kalıyor 🙂

Editörün Notu

Xbox 360 Gamepad zaten rüştünü ispat etmiş bir kontrolcü ancak pc’de kullandığınızda size konsol keyfini yaşatıyor.  Eğer uzun oyun saatleri sonunda kronik hale gelen analog pad’lerinin üzerindeki plastik erimesini göz ardı ederseniz ki bu çok yoğun kullanımlarda gerçekleşiyor, PC için ideal konrolcü diyebilirim. Özellikle kontrolcünün kendi yazılımıyla her oyunda otomatik olarak tanınması en büyük avantajı.

Fiyat: Gittigidiyor/119.60 TL

Herkese iyi oyunlar…