X-Men

Cine-Baykuş: X-Men Days of Future Past ( X-Men Geçmiş Günler Gelecek)

Oyun dünyasını 20 yıl boyunca kasıp kavurmuş ve sonunda sinema sektörüne de girmiş Need for Speed sinema filmi incelememizin ardından bir ay geçmişken sinema salonlarında bizi gerçek bir efsane karşılıyor: X-Men.

X-Men: Days of Future Past

 

X-Men: Days of Future Past (2014)

Yönetmen: Bryan Singer

Senaryo: Simon Kinberg, Jane Goldman

 

 

İlk X-Men sinema filminin üzerinden yaklaşık olarak 14 yıl geçmiş olduğunu fark ettiğinizde yaşlandığımızın da farkına varmış olmamız her ne kadar acı verse de filmle gerçek hayat arasındaki  bağımı koparan bir adam var ki o da Hugh Jackman nam-ı diğer Wolverine. İlk filmden günümüze kadar geçen süreçte son filmde de yer almayı başaran Hugh Jackman, ilk filmdeki halini aynen koruyarak bu adamın gerçek hayatta da iyileşme özelliğinin olup olmadığını sorgulamamıza neden oluyor. Hugh Jackman demişken, X-Men: Days of Future Past adeta bir yıldızlar geçidi. Geçmiş filmlerde yer alan Hugh Jackman, Halle Barry, Ian McKellen, Patrick Stewart gibi yıldızların yanında son dönemin parlayan yıldızlarından Ellen Page, Jennifer Lawrance, James McAvoy, Michael Fassbender X-Men kadrosunu oluşturan yıldızlardan sadece bir kaçı. Game of Thrones’tan tanıdığımız Peter Dinklage ise Dr. Bolivar Trask roluyle filmin kötü adam kontenjanını doldururken “Bir Lannister her zaman borcunu öder” demekten de kendini alamıyor 🙂

X-Men Geçmiş Günler Gelecek, kadro açısında sizlere bir Oscar ödül töreni kırmızı halısı geçişi sunarken hikayeyi de desteklemeyi unutmuyor elbette. Son dönemde genel olarak sinema sektöründe görülen “Hikaye tıkandı, geçmişe dönelim” mantığı bu filmde de sürüyor. 2011 yılında özellikle X-Men First Class filmiyle başlayan geçmişe dönüş ve hikayenin derinliklerine iniş geçmiş ile geleceği çok güzel bir noktada buluştururken; mutant ırkının ve insanlığın son umudu tekrar X-Men olabilecek mi sorusuyla seyircisini koltuğuna bağlıyor. X-Men 1-2 ve First Class’ın yönetmeni bolca görsel efekt ve oyuncuların muhteşem performanslarıyla bu filmin altından da başarıyla kalkıyor.

X-Men: Days of Future Past’ı izlerken fark ettiğim bir diğer özellik ise sizler seyrederken ne kadar hissettiniz veya o duyguya kapıldınız bilmiyorum, filmin bir nevi eski ve yeni nesil oyuncular arasında belki de bir bayrak teslimi özelliği göstermesi. 2016 yılı için duyurulan yeni X-Men filmi “X-Men: Apocalypse” için de yine aşağı yukarı aynı kadroyu görecek olsak da Ian McAllen, Patrick Stewart gibi efsane isimlerin yavaş yavaş sinema perdesinden uzaklaşıyor olduğunu bilmek ya da hissetmek de bir sinema sever olarak insanı hüzünlendirmiyor değil.

Sonuç olarak; X-Men: Days of Future Past sizlere bilim kurgu öğeleriyle bezenmiş, muhteşem görsek efektler sunan, 3D olmasa dahi gayet keyifle izlenecek ancak kendi adıma malesef 3D olarak izlediğim, son dönemin popüler ve başarılı yıldızlarıyla dolu, Wolverine’in yine yaşlanmadığı, insanlığın son umudunun mutantlar olduğu ve finaliyle de akılda kalan keyifli bir 2 saatlik aksiyon sunuyor. Cine-Baykuş öneriyor efendim. İyi seyirler…

Editörün Notu: 8,5/10

Bonus: Filmde akılda kalan muhteşem anlardan  biri de  Jim Croce’un Time in a Bottle şarkışı.