poster-of-need-for-speed-movie

Cine-Baykuş: Need for Speed (Hız Tutkusu)

NFS MOVIE

Yıllardır söylenir durulurdu oyun severler tarafından, şu Need for Speed’in filmi olsa falan diye. Sonra bu boşluğu 7. filme uzanan serisiyle Hızlı ve Öfkeli ( Fast and Furious) doldurdu. Vin Diesel’in kalın ensesi ve geçtiğimiz günlerde yine ne trajiktir ki bir trafik kazasına kurban giden Paul Walker’ın mavi gözleriyle hem araba tutkunları hem de oyun severler seriye oldukça ilgi göstermişti. Ancak EA’in 1994 yılına kadar mazisi olan Need for Speed serisi Mart 2014’te sinemalardaki yerini aldı.

Need for Speed’in fragmanlarından ve bütçesinden başarısız oyun filmlerinden biri olmayacağına dair umutla ve Breaking Bad’in yıldızı Aaron Paul’a olan inancımla da bugün sinemaya gittim. 3D seçeneği de bulunan Hız Tutkusu’nu ben tercihen normal bir şekilde seyrettim…

Mükemmel Aksiyon, Sade Hikaye

Bazı filmler olur, filme gittiğiniz zaman fragmanda gördüğünüzden farklı bir şey göremediğinizden şikayet edersiniz. Ancak Hız Tutkusu kendine has sürprizler de barındırmıyor değil. Bu nedenle film özellikle beğenimi kazandı. Filmin hikayesinden kısaca bahsetmek gerekirse eğer Tobey Marshall (Aaron Paul) ve Dino Brewster (Dominic Cooper) aynı yerde yetişen iki yarışçı. Kahramanımız Tobey, babasından kalan tamirhanede arkadaşlarıyla beraber araç tamir ederken aynı zamanda yasal olmayan yarışlarda da kendini göstermekte, diğer karakterimiz Dino ise profesyonel yarışçı olup Indy’e kadar yükselmiş kasabanın hırslı ve haşarı çocuğu. Aradan geçen 10 yılın ardından artık zengin bir iş adamı da olmuş Dino bir iş teklifiyle Tobey’nin kapısını çalar ve babasının borçlarını ödemek ve tamirhaneyi de açık tutmak isteyen Tobey bu iş teklifini kabul eder. Gelişen olaylar neticesinde ise hikayemiz bir intikam ve onur mücadelesine dönüyor.

İnanılmaz Araçlar

Ford Shelby GT 2013

66 Milyon Dolarlık bütçesiyle Need for Speed, hayal ettiğiniz bütün otomobilleri gözlerinizin önüne seriyor. Filmde Lamborghini Sesto Elemento, Shelby GT, Ford Mustang GT, Bugatti Veyron, Koenigsegg Agera gibi süper araçların yanında Klasik Amerikan Otomobillerine de rastlıyoruz. Bir erkek çocuğunun arka bahçesi adeta Hız Tutkusu. Bu araçlar,filmin yönetmenliğini üstlenen ve aynı zamanda eski bir dublör de olan Scott Waugh tarafından o kadar gerçekçi ve güzel yansıtılmış ki beyaz perdeye, araçlardan gözlerinizi alamıyorsunuz. Özellikle araçlı aksiyon sahnelerinin kalitesi filme olan hayranlığınızı bir kat daha arttırıyor.

Need for Speed’in kadrosunda yer alan oyuncuların bu filme hazırlanırken almış oldukları sürüş eğitimleri de filmde yaptıkları hareketlerin gerçekçiliğine ve eğreti durmamasına büyük ölçüde katkı sağlamış. Bu arada filmde yer alan araçları, serinin takipçileri oyunlardan da hatırlayınca oyun ile film arasında bir bağ kuruluyor. Ayrıca oyuna bir sahnede yapılan atıf da gülümsetiyor. Gülümsetiyor demişken, filmin kendine has bir mizahı da var. Özellikle bu duyguyu Scott Mescudi yani Benny karakteri sağlıyor.

Son olarak

Need for Speed sade hikayesine rağmen, filmde yer alan araçlar ve aksiyon sahneleriyle izleyicisini kendisine bağlıyor ve sinemaya gittiğinizde asla pişman etmiyor. Breaking Bad’in Aaron Paul’u  başka rollerde de başarılı olabileceğini gösteriyor. Michael Keaton gözlükleriyle ışıldarken, kadın oyuncularımız Imogen Poots ve Dakota Johnson da bu erkek egemen filme güzellikleriyle eşlik ediyorlar.  Yönetmenin dublörlük geçmişi aksiyon sahnelerinin gerçekçiliğine mükemmel düzeyde katkı sağlarken ağzınızda hoş bir tat bırakıyor ve oyun dünyasındaki seriye sinema dünyasında da devam etse Neef for Speed izleneceğe ve bekleneceğe benziyor. Arabalı aksiyon filmlerini seviyor ve serinin de takipçilerindenseniz bu başarılı filmi kaçırmayın derim.