1

Cine-Baykuş: Baskın 2 (The Raid 2)

The Raid 2

Beklentisi olmayan insan, hayatta mutlu olan insandır.

Cine-Baykuş’un bu bölümünde Endonezya yapımı bol aksiyon dolu Jackie Chan’in eski özlediğimiz filmleri gibi bir filmle karşınızdayız, elbette bir farkla o da kan.

Baskın 2 yani The Raid 2 ilk filmden üç yıl sonra ekranlardaki yerini alıyor. İlk filmi izlemeden ikinci filmi izlediğim için tüm samimiyetimle hikaye arasında bir bağ var mı yok mu bilmediğimi de tüm amatör ruhumla burada belirtiyorum. Elbette buradaki bağlantıdan bahsederken hikayeyi kastediyorum. Onu da bu yazımdan sonra izleyip yazıda bir düzenlemeye gideceğim. Ancak bazı karakterlerin iki filmde de boy gösterdiğinden haberim var. İki filmin yönetmeni ve senaristi de Gareth Evans olarak karşımıza çıkıyor.

Not: İki film arasında hikaye olarak bağlantı var mı bilmiyorum demiştim. Varmış 🙂 Ama 2. filmi izlemenize bir engel değil bu. İlk filmi izleyip 2. filmi izlersin daha iyi bir şekilde bağ kurarsınız ancak iki filmin de kendine özgü bir aksiyonu var. İkinci film daha başarılı olmuş bu arada onu söylemeliyim. 

The Raid 2 hikaye olarak bir mafya örgütüne sızmaya çalışan bir gizli bir polisin yaşadıklarını konu ediniyor. Hikayede bir kaç ay sonra çıkarsın telkininde bulunulurak hapse girmeye zorlanan baş rolümüz Rama (Iko Uwais) 3 yıllık bir ceza alarak hapishaneye giriyor. Burada Uco (Arifin Putra) adlı büyük mafya babasını oğlu ile yakınlaşıyor ve dışarı çıktığında da bu zoraki dostluk devam ediyor. Ancak Uco’nun iktidar hırsı daha sonrasında bir mafya savaşına dönüşecek olaylar zincirini başlatıyor. Filmin hikaye anlatımı çok yavaş ve zayıf kalsa da gözümde daha sonrasında gelen aksiyon, ” Zaten bir aksiyon filmden ne hikayesi bekliyorsun?” sorusunu da aklıma getiriyor ve bu düşünceden sıyrılıyorum.

Film başlarken +18 ve Şiddet/Korku uyarılarıyla başlıyor ve filme girmeden bir sinemaseverin “Hangi filme gideceksiniz? Baskın mı? Ağabey vahşet yaa girmeyin o filme!” demesiyle de bir nebze olsun filme karşı ön yargılı koltuklarımıza otururken; filmin sonunda bu filmi öneren Muhammet Sadık dostuma da film önerisi için teşekkür ederek sinemadan ayrılıyorum. Çünkü o derece dolu bir aksiyon var ki bir süre sonra yorulduğunuzu, gerçekten gerildiğinizi hissediyorsunuz. Yönetmenin bazı sahnelerdeki bana göre amatör çekimleri de buna tuz biber ekliyor açıkçası ama genele vurursak gerçekçi başarılı bir yönetimle bu işten sıyrılmayı başarıyor yönetmenimiz. Bazı oyunculuk örnekleri ise sizi güldürmüyor değil 🙂 Ama… kocaman bir ama var işte gerçekten de aksiyon sahneleri, dövüş sahneleri sizi alıp götürüyor. Silahın çok az kullanıldığı filmde daha çok silahsız dövüş, bıçak, çekiç ve beyzbol sopası gibi aletlerle dövüş sahneleri şekilleniyor.

Üçüncü filmin de 2015 yılı için çekildiği düşünülürse ilk film 7.9, 2. filmin 8.9 gibi bir ortalama tutturduğu Raid (Baskın) serisi sizlere bol kanlı, hassas izleyicilerin bazen midesinin kaldıramayacağı katıksız bir aksiyon vaat ediyor. Jackie Chan filmleri gibi filmlerden hoşlanan sinema sevenlerin bunlara kanın da eklendiğini düşünerek, hiç durmayan bu aksiyon filminde yerlerini almalarını “şiddetle” tavsiye ediyorum. Ancak son kez uyarımı yapayım, mideniz sağlamsa bu filmi tercih edin. Herkese iyi seyirler.

Editörün Notu: 8/10