IMG_7552_R

Wheel Stand Pro İncelemesi

Herkese Merhabalar!

Wheel Stand Pro, uzun bir süredir hakkında yazmak ve Türk kullanıcılara bilgi vermek istediğim konuların başında geliyordu . Türkiye ve Dünya’da özellikle piyasada yer alan üst fiyatlı kokpit sistemlerinin yanında bu sistemlere fazla bütçe ayıramayacak olanların ve yer konusunda sıkıntısı olan yarış tutkunlarının tercih ettiği Wheel Stand Pro ile ilgili olarak özellikle Türkiye’den bu ürünü almak isteyenlerin kafasındaki soru işaretlerini gidermek, ürünle ilgili bilgi vermek, gümrükte ne gibi sorunlarla karşılaşılabileceği hakkında yardımcı olabilecek pek çok soruya cevap bulabileceğiniz bu uzun ve belgesel tadındaki yazımıza gelin hep beraber göz atalım 🙂

Wheel Stand Pro Markası ve Tarihçesi

Yazıyı yazmama sebep olan en önemli etkenlerden birisi de firma çalışanlarının tarafınıza göstermiş olduğu samimi ve iyi niyetli davranışları. Sorduğunuz her soruya mümkün olduğunca çabuk cevap vermeye çalışırken taleplerinizi de yine ellerinden geldiğince yerine getirmeye çalışıyorlar. Belki her müşteri hizmetlerinin yapması gereken bu ancak konuşmalarından iyi niyetli bir şekilde işlerini yapmak istedikleri anlaşılıyor.

Özellikle ben bu ürün almaya karar verdiğimde Türkiye’deki forumlarda oldukça vakit geçirdim ve o zaman gördüm ki herkeste yurt dışından ürün almak konusunda bir tedirginlik var. Bu da oldukça doğal çünkü parasını verdiğiniz bir ürünün ne zaman ve hangi koşullarda elinize geçeceğini bilemiyorsunuz. Bu nedenle ürün elime ulaşır ulaşmaz “Ben bununla ilgili rehber tadında bir yazı yazmalıyım” kararını vermem ile yine müşteri hizmetleriyle irtibata geçmem bir oldu. Yine onlar da büyük bir ilgiyle yardımcı oldular.

Firmanın kurucusu ve sahibi aynı zamanda da Wheel Stand Pro’yu icat eden adam Dominik Bik’in kendi kaleminden gelin hep beraber markanın gelişimi ve tarihçesi hakkında bilgi alalım.

Plato’nun “İhtiyaç tüm icatların anasıdır!” sözüyle başlıyor lafına Dominik Bik. Daha sonra şöyle devam ediyor:

“Katlanabilir direksiyon standının konsepti Logitech Driving Force Pro direksiyonu altıktan sonra Şubat 2004’te ortaya çıktı. Yeni direksiyonumu kutusundan çıkarttığımda, onu monte edecek hiç bir şeyimin olmadığının farkına vardım. Hiç kuşkusuz o zamanlar piyasada kokpitler vardı fakat hem pahalı hem de oldukça yer kaplamaktaydılar.

Fakat benim kompakt, hafif ve katlabilir bir yapıya ihtiyacım vardı. Taşınabilirlik de ayrıca önemli bir konuydu böylelikle yarışı bitirdikten sonra bütün standı üzerinde direksiyon ve diğer eklentiler varken katlayabilecek ve kolaylıkla başka bir odaya taşıyabilecektim. Ne yazık ki, 2004 yılında piyasada bu tarz bir çözüm mevcut değildi. Bu nedenle kendim bu tarz bir şey yapmaya karar verdim. Başlarda, direksiyonu bir tabureye bağladım ve ilk standı yapana kadar da öyle kullandım. İlk stand L şeklinde tasarlanmış MDF malzemeden ve belli bir koltuğa ve oyucunun boyuna göre ayarlanmıştı. Ayarlanabilir ya da katlabilir değildi. Bir sonraki stand kare profillerden ve metal plakalardan yapılmıştı ve önceki standla karşılatırırsak hem yüksekliğin ayarlanabilmesi hem de uzantının açısını değiştirebilme özelliği ile gelişme kaydetmişti.Tüm bunların hepsi gayet iyi çalışıyordu ancak biraz hantal görünüyor ve de oldukça ağırdı. Birkaç model daha yaptım ancak beklentilerimi karşılayamayan bir çok neden vardı.

Kare, oval v.b. bir çok profille deneyimlerimden sonra, son olarak çelik tüplerden oluşan tasarım anlamında da yeterli bir stand geliştirdim. Ve görüntü olarak da bu tasarımı gerçekten beğenmiştim. Bu yolla T-bar konsepti ve L tasarımı gelişmiş oldu. Yapı hafifti, stabil ve kararlıydı ve bir çok ayarlamaya da imkan tanıyordu. T-bar’ın tüp şeklindeki yapısı pürüssüz bir ayarlama açısı veriyor ve sıkılaştırmayı da sağlıyordu. Bu haliyle yaklaşık 1 yıl boyunca test edilerek üzerinde çalışıldı.

2007 yılında, ürünü pazara sunmaya ve Wheel Stand Pro tasarım ve markasının patentini almaya karar verdim.

Ilk 300 tane standı kendi başıma ürettim. Satın almadan ve malzemelerin fabrikaya ulaşmasından, metal işleme sürecinden, montajından ve taşınmasından sorumluydum ve her şeyi iş saatlerimden sonra yapıyordum. O sırada babamın şirketinde pazarlamacı (satıcı) olarak çalışıyordum. Bu yüzden işten sonra babamın fabrikasındaki makinaları kiraladım ve metal üzerinde kendim çalıştım.

Çizimler, logo, Wheel Stand Pro Markası, kullanma kılavuzu, fotoğrafların işlenmesi ve kurulumun gösterildiği videoların hepsi ( ellbette videoları ayrı tutmak gerekir çünkü birinin kamerayı tutması gerekiyordu) benim tarafımdan yapıldı. İlk web sitemiz kardeşim Sebastian tarafından tasarlanmıştı. Sebastian ayrıca stant satışlarından ve de müşteri hizmetlerinden sorumluydu.

Unutmamak gerekir ki, Piyasada daha öncesinde bu tarz yenilikçi bir ekipman olmamasından dolayı bu tarz bir yapı için İngilizce sözlüklerde bir terim yoktu. Bu nedenle direksiyon standı demek Wheel Stand Pro demekti. Bu günlerde, bizim standımıza benzer ya da esinlenilmiş bir kaç cihaz daha mevcut. Onlar da ürünümüzün Google’daki popülerliğinden yararlanmak için „wheel stand” ibaresini kullanıyorlar.

Wheel Stand Pro tamamen çelikten imal edilmiştir. Standın tüm parçaları toza karşı dayanıklı ve elektro galvaniz kaplamadır. Plastik malzemeler, ( yerden kaymayı önleyen) uçak sanayisinde kullanılan bir plastik karışımından üretilmiş aynı zamanda da yerde iz bırakmamaktadır. Standın tamamı Polonya’da üretilmektedir.

Bugün WSP Takımı yaklaşık 20 kişiden ve işbirliği içinde olduğu şirketlerden oluşmaktadır.

Şu anda dünyanın her yerinde standlarımız satılmaktadır. Hatırlayabildiğim kadarıyla ilk müşterilerimiz Avusturalya ve Amerikalılardı. Daha sonra Avrupa, Afrika ve Asya’dan da müşterilerimiz oldu. Ayrıca Çin’de de ürünümüzün popüler olduğundan bahsetmek gerekir.” diyor ve yazısını bitiriyor.

Wheel Stand Pro Team

Soldan Sağa-
Waldemar – Boyahane Şefi
Dominik Bik – Wheel Stand Pro Kurucusu
Dominik – Montaj Sorumlusu
Marcin – Metal İşleme Sorumlusu

Wheel Stand Pro Markası’nı ve bugünlere nasıl geldiğini Dominik’in ağzından dinledikten sonra herkesin daha çok merak ettiği kullanıcı deneyimlerinden bahsetmek yerinde olacaktır.

Wheel Stand Pro Satın Alma ve Gümrük İşlemleri

Yazıyı yazarken an itibari ile ürünün fiyatını tekrar kontrol ettiğimde halen ürünün 119 Euro olduğunu ( Kargo Dahil) görüyorum. Bu da son zamanlarda Dolar ve Euro’daki yükselişi de göz önüne alırsak (299.52) yaklaşık olarak 300 TL ediyor.  Playseat v.b. kokpit çözümlerinin hali hazırda 350 Euro ila 1000 Euro arasında olduğu düşünülürse ürünün hali hazırda fiyat/performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz ancak sadece ürünün kendi fiyatıyla bitmiyor. Oraya da geleceğiz 🙂

Öncelikle Wheel Stand Pro’yu almanız için bir Paybal hesabına ihtiyacınız var. Hem kendi güvenliğiniz hem de ödeme güvenliği için Paybal kullanılması avantajlı olmuş. Ürünün sitesinden elimizdeki direksiyon hangisi ise (pek çok seçenek mevcut) seçip ilgili ürünün sayfasına gidiyoruz. Daha sonrasında ürünün hangi direksiyon setleriyle uyumlu olduğunu gösteren bir liste karşımıza çıkıyor. Benim satın aldığım ürün “Wheel Stand Pro for Logitech G25/G27 Wheel- Deluxe V2” idi. Ürünün hemen sağında “Buy Now” ın üzerine geldiğinizde hangi kıtada olduğunuzu belirterek ödeme sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Burdan da tekrar Buy Now diyerek PayPal sayfasında hesabınızla giriş yaparak gerekli işlemleri takip ederek ödeme işleminiz gerçekleştiriliyor.

Burada önemli olan nokta tarafınıza PayPal tarafından gönderilen ödeme dekontunuz. Bu dekontu kargomuzu almaya giderken muhakkak yanımızda götürüyoruz.

Ödeme işlemini yaptıktan bir süre sonra WSP yetkilileri size siparişiniz alınmıştır, kısa süre içinde bilgilendirileceksiniz diye mail atıyorlar. Daha sonra adresinizi teyit ediyorsunuz müşteri hizmetleri ile ve son olarak size bir kargo takip numarası veriliyor. Öncelikle Polonya’da kargonuzu takip ediyor, Türkiye’ye geldi yazısını görünce de PTT üzerinden takip ediyorsunuz.

PTT Kargo Takip

Sizin için önemli olan yukarıdaki ekranda yaşadığınız şehre kargonun giriş yapmış olması ve tarafınıza ihbar gönderildi ibaresinin görünmesi. Bu ibareyi gördüğünüzde tarafınıza bir kağıt gönderiliyor ve gidip kargonuzu alacağınız yer hakkında size bilgi veriliyor. Bu kağıdın geldiği sırada evde değilseniz ise de size en yakın PTT’den bu kağıdı alıp ilgili PTT’ye yönlendiriliyorsunuz. Özellikle Ankara’daki ya da farklı şehirlerdeki arkadaşlar gümrüğe takılan bir ürünü illa ki İstanbul’a gidip almak gerektiği gibi bir kanıya kapılmış olsalar da öyle bir şey yok içiniz rahat olsun. Hangi şehirdeyseniz o şehre kargonuz gümrüklü dahi olsa geliyor.

Kargoyla ilgili yaşadığım şahsi sorunlardan biri kargonun İstanbul’da unutulmuş olmasıydı. Yukarıda da göreceğiniz üzere Ankara’ya gelmesi tam olarak 1 haftayı buldu. Bu sırada da işyerime yakın bir PTT’ten konuyla ilgili yardım istedim, hiç bir şekilde bir tanışıklığım olmamama rağmen şube müdürü özellikle ilgilendi sağ olsun, yoksa daha farklı senaryolar da yaşanabilirdi.

Gümrük İşlemleri

Arkadaşlar şu zamana kadar işin zor kısmını hallettik. Kargonuz yaşadığınız şehre ulaştı. İlgili tebligatı aldınız. Bununla birlikte PayPal ödeme çıktınızı da aldınız. Bir de ilgili dönemdeki kredi kartı ekstrenizi (yaptığınız bu harcamayı gösterir ekstre) ile birlikte Ankara Kargo İşleme Müdürlüğü’nün yolunu tutuyorsunuz. Arabası olmayan arkadaşlar da meraklanmasın hemen dibinde metro istasyonu var zaten.

Yine kendi yaşadığım olaylardan biri de metro durağında indiğimde sırtında PTT yazan bir kişiye rast gelmem. “Abi benim yurtdışı kargom var, nereden alacağım?” sorusuna “Gel yeğenim, ben götüreyim” seni diyerek bana eşlik etti sağ olsun. Yurdum insanı her zaman yardım severdir. Daha sonra içeri giriyoruz. Bir sürü kolilerin kargoların olduğu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memurlarının olduğu bir yere geliyorsunuz. Elinizdeki PTT kağıdı ile birlikte ( gönderilen ihbar) PayPal ödeme dekontunuzu ve kredi kartı ekstrenizi veriyorsunuz. Ürünün faturasına ihtiyaç duyabilirim belki diye dijital bir kopyasını da yine yoldayken talep etmem üzerine müşteri hizmetleri gönderdi ancak ihtiyacınız olmuyormuş.

Ürümün gümrüğe takılma sebebi 75 Euro ve üstü olmasıdır. Ürünün toplam bedeli üzerinde %20 Gümrük vergisi alınıyor.

Mutemedi Alındısı

51 TL’lik Gümrük Vergimizi de ödedikten sonra 3.65 TL’lik Gümrüğe Sunma Ücretimizi ödüyoruz.

Ödeme Makbuzu-2

 

Eveeet,  gerekli ödemeleri yaptıktan sonra son olarak kargonuz gümrük memuruyla birlikte yanınızda açılıyor. Kontrol edip kargonuzu alarak uzaklaşıyorsunuz.

 

Metrodan Kaçış

Metrodan Kaçış

 

Kullanıcı Deneyimleri

Ürünümüzü uzun bir yolculuğun sonunda eve ulaştırdıktan sonra başlıyoruz heyecanla kurmaya. Wheel Stand Pro’nun yanında ihtiyacınız olabilecek her türlü ekipmanı da gönderiyorlar. Sizin yapmanız gereken sadece direksiyonu bağlamak ve kablolarla boğuşmak. Evet, kablolarla boğuşmak. Logitech G27’yi Wheel Stand Pro’ya bağlarken biraz da olsa zorlandım ancak sonunda zafere ulaşıyorsunuz.

 

WSP’nin ilk olarak dikkatinizi çeken özelliği sağlam bir yapıda olması. Yere koyduğunuz zaman hiç bir şekilde kıpırdamıyor. Özellikle ürünün aşağı yukarı kalkmasını sağlayan mandalların bir süre sonra aşınma korkusu oluşmuyor değil ancak bu mandalların yine oldukça sağlam bir yapıda olduğunu gözlemliyorsunuz. Yine ürünün yüksekliğini ayarlamınızı sağlayan bir mandal daha mevcut ancak bu mandalın içindeki borunun bazı kullanıcılar tarafından kısa bulunduğu söyleniyor. Ancak çok aşırı uzun boylu değilseniz ki ben 1.79’luk boyumla bir problem yaşamadım, sizlerin de herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.

Wheel Stand Pro size aradaki farkı bir masada kullanım deneyiminden sonra hissettirmeye başlıyor. Özellikle ürünü 1 haftalık sürede (aşağıdaki resimde görüleceği üzere) masada kullandığımda yer sıkıntısı, ses problemi, tak-çıkar’ın bir süre sonra eziyet gibi gelmesi tarzı sorunlarla karşılaştım ancak WSP’ye monte ettiğim zaman gerçekten de sabit, stabil, sağlam ve aynı zamanda taşınabilir bir direksiyon standına sahip olduğunuzu hissediyorsunuz.

Masaya Monteli Hali Wheel Stand Pro - Baykuşun Yeri

Sonuç

Wheel Stand Pro şu an için piyasada alabileceğiniz fiyat/performans oranı olarak da en iyi ürün dersek sanırım hata etmiş olmayız. Yarış simülasyonlarına ilgi duyuyor, kokpite verecek paranız ve ayıracak yeriniz yok ise, wheel stand pro tam da size göre. Gümrük ile ilgili şüphesi olan ve almaya niyetli arkadaşlar için söylemem gereken ise kendi adıma herhangi bir sorunla karşılaşmadığımdır ki umarım sizler de karşılaşmazsınız.

Wheel Stand Pro ile ilgili herhangi bir sorunuz ya da merak ettiğiniz bir şey varsa lütfen yorum bırakınız.  Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Yazımızın sonunda ürünle ilgili görsellere buradan ulaşabilir, videolara ise yazımızın sonunda göz atabilirsiniz.