Mafia 2

Baykuşla Maziye Bir Bakıver: Mafia II

2010 yılı aslında kimileri için çok fazla mazi oluşturmasa da Mafia II’ye de bu bölümde yer vermeyi uygun gördüm. Hem bu bölümümüzün ilk konuğu olan Mafia I’le de daha iyi bir şekilde bağlantı kurabileceğiz hem de oyunu puanlar üstü bir kategoriye yerleştirmiş olacağız.

Mafia_II_Boxart

 

Mafia II, 2010 yılında piyasaya sürüldüğünde ilk oyunun üzerinden tam 8 yıl geçmişti ki, ilk oyunun başarılı hikayesi ve oynanış dinamikleri, oyun severler için  bu 8 yılı oldukça beklemesi zor hale getiriyordu. Oyun piyasaya sürüldüğünde ve ilk inceleme puanları geldiğinde beklentilerin fazla mı tutulduğu sorusu gelen puanlarla örtüşüyordu. O dönemde IGN’in 7.0, Joystiq’in 3,5/5 verdiği Mafia II, ilk oyunun hayranları tarafından çabucak tüketilse de ağızlarda ilk oyun kadar hoş bir tat bırakmıyordu.

Nvidia’nın Physx teknolojisiyle desteklenen Mafia II, grafik anlamında gayet keyifli görseller sunarak o dönemin bilgisayarlarını kendince zorlamayı başarırken hikaye ve anlatım olarak bir nebze olsun gerilemişti. İlk oyunda Tommy Angelo tarafından ara sahnelerle desteklenen hikaye anlatımı 2. oyunda da ana karakterimiz Vito Scaletta ile desteklense de ilk oyundaki tadı bulamıyorduk, belki de Tommy’i özlüyorduk kim bilir. Genç ve hırslı savaş kahramanımız Vito, taksici ve belki de gariban Tommy’i aratıyordu. Gariban demişken Vito’nun da pamuklara sarılı geçen bir yaşam öyküsü yoktu aslında. Ailesiyle Sicilya’dan yeni umutlarla Amerika’ya göç eden karakterimiz Vito, sefalet içinde çok zor bir çocukluk geçirmişti. Babasının limanda çok ağır şartlar altında çalışarak kazandığı 3-5 kuruş ailenin geçimine ancak yetiyordu. Babasının ölümü üzerine Vito’nun en yakın arkadaşı Joe Barbaro ile hızlı para kazanma çabaları Vito adına kötü sonuçlanacak ve hapis mi askerlik mi sorusuna verilen cevap, Vito’nun kendini 2. Dünya Savaşı’nda bulmasına neden olacaktır. Savaşta vurularak izne gelen Vito’nun hayatı,  arkadaşı Joe’nun sağlamış olduğu kaçak belgelerle belki de sonsuza kadar değişecek bir yola girmesine neden olacaktır. Artık genç bir gangster olan Vito yavaş yavaş suç dünyasının basamaklarını tırmanırken hayalini kurduğu her şeyin de sahibi olmaya başlamıştır. Ama bu kadar kolay kazanan şan, şöhret acaba mutluluk getirecek midir? Bu soru bizlere yaklaşık 10 saatlik bir hikaye anlatımı içerisinde aktarılacaktır.

docks_1680x1050

İlk oyunda 1930-38 yılları arasında direksiyon sallarken, Mafia II bizleri savaş yıllarından savaş sonrası Amerika’ya, 50’li ve 60 yıllara götürüyor. “Hiç bir suç cezasız kalmaz!” cümlesinden ilerleyerek Vito’nun hapse girdiği 5-6 yıllık süreçte kentte oluşan değişim oyuncuya aktarılırken Mafia II’nin grafiksel gücünü ve belki de o sırada yaşanılan değişimin bir anlığına 8 yıllık bekleyişe değdiğini düşünmenize sebep oluyor. Tamamen değişen sürüş dinamikleri, güçlenen Amerikan araçlarıyla birlikte şehirde dolanırken, varacağınız noktaya giderken uzun yoldan gitmenize sebep oluyor. İlk oyundan farklı olarak GTA serilerinde görmeye alışık olduğumuz boyahaneler ile araçlarımıızı modifiye ediyor ve polisten kaçabiliyoruz. Ayrıca can seviyemizi evde ve lokantalarda yediklerimizle ve içtiklerimizle eski haline getirerek GTA serilerine bir kez daha göz kırpıyoruz.

Oynanıştan bahsederken, gangsterlerin olmazsa olmazı silahlar ise vuruş hissi olarak sizleri oldukça tatmin ediyor. Silahlarda 2. Dünya Savaşı esintileri varken, modifiye edilmiş silahlarla da günümüze yaklaşıyorsunuz. Geliştirilen yeni yakın dövüş sistemi, oyun içindeki hapishane bölümlerinde en büyük yardımcınız olurken hapis çıkışı şehrin sokaklarında daha korkulu ve azılı bir gangster olmanıza sebep oluyor.

Oyunun tadına doyamayanlar için ilk oyundaki Tommy’nin en yakın arkadaşı görevini üstlenen Sam ve Paulie gibi bu oyunda da Vito’nun en yakın arkadaşı olan Joe ile birlikte gelen eklenti paketi sayesinde hikayenin derinliklerine inebiliyorsunuz. Bir başka eklenti paketi ise size tamamen farklı bir karakter ile tanıştırıyor.

Mafia serisini özel yapan en önemli nokta hikaye anlatımı ve bu hikayeye yüklediği duygusal geçişler. Mafia II’de de bu size çeşitli karakterler ile ve yaptığınız tercihlerle oyun içinde oldukça iyi bir şekilde yansıtıyor. İlk oyunun en önemli yanlarından biri ise finaliydi ve belki de oyuncuların aklında Mafia’yı bu kadar akılda bırakan en önemli unsurdu. İlk oyun ile ikinci oyun arasında çok güzel bir şekilde bağlantı kuran ve üzülmekle hayret içerisinde kalmak arasında ince bir çizgide yapımcıların sayesinde kalırken 2K Games’in yaptığı işi ayakta alkışlıyor ve 3. oyun için tekrardan daha iyisini beklemeye başlıyorsunuz.

2. oyunun yapımcısı 2K Czech şu günlerde kapalı bir stüdyo olsa da Mafia III hakkında ortaya çıkan detaylar yine derin bir hikayeye sahip başarılı oynanış dinamikleriyle belki de Mafia 2’den daha iyi bir sonla oyuncuları beklentiye sokuyor. Mafia 2’nin üzerinden 4 yıl geçmişken 3. oyun da bizleri 8 yıl bekletmez diyerek bir başka yazımızın ve geçmişin önünde saygıyla eğildiğimiz köşemiz Baykuşla Maziye Bir Bakıver’in daha sonuna geliyoruz. Herkese iyi oyunlar…

 

  • freeman1930

    Half life ve mafia serisinin üstüne oyun tanımam. Ne günlerdi be ilk oyunu oynadığım seneleri hiç unutamam 😀

    • http://www.baykusunyeri.com Emre Egemen Satılmış

      Özellikle Mafia 1 hikaye olarak süperdi ya, Half Life ayrı bir dünya zaten.