Mafia-1

Baykuşla Maziye Bir Bakıver: Mafia I

İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. Bu kısa döngüde yaşadıklarınız ve yaşattıklarınız ise sizi siz yapar. Bazen hayatınızda hiç beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz olaylarla karşılaşırsınız. Kimi zaman bu olaylar sizin hayatınızda olumlu bir dönüm noktası olurken kimi zamansa geri dönülemeyecek bir yola sizi sevk eder.

2002 yılında Illusion Softworks tarafından geliştirilen bir oyun çıkageldi ve o zamanlar 13 yaşlarında olan bir çocuğun kısıtlı İngilizcesiyle oynadığı ama hikaye örgüsüyle, görev çeşitliliğiyle ve o zamanki grafik kalitesiyle zihninde güzel tatlar bıraktı. Bu oyun Mafia I: The City of Lost Heaven’idi. Araç sürmenin inanılmaz keyifli olduğu, vuruş hissinin tavan yaptığı, Giuliano Bridge üzerinden her görevde itinayla geçip manzaranın keyfine vardığımız efsane bir oyundu Mafia I.

Geçtiğimiz günlerde OyunÇeviri’den indirdiğim Türkçe yamayla bir kez daha oynadım Mafia I’i,  hikayeyi sindire sindire. Üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen her bölüm kafama kazınmış, şurada bu oluyordu burada şu oluyordu şeklinde ezbere ilerliyorum ama arka planda hikayeyi bilerek oynayınca daha fazla keyif alıyorsunuz, daha da anlam yüklüyorsunuz Mafia I’e.

Bir taksi şöförü olarak mütevazi bir şekilde devam ettiğimiz hayatımız, bir gece yine taksi vardiyasındayken eski haline gelmemek üzere değişecektir. Arka sokaktan duyulan acı bir fren sesinin ardından daha sonrasında can ciğer dost olacağımız, aynı davayı paylaşacağımız iki insanla karşı karşıya gelecek ve yine hikayenin sonunda iyi veya kötü bu insanlarla yolumuz bir daha kesişecektir. O gecenin ardından aldığımız para, karakterimiz Thomas “Tommy” Angelo’nun kendisiyle vicdan muhasebesi yapmasına neden olacak ve bu vicdan muhasebesi daha sonrasında paranın tarafından yer alacaktır.

20 güzel ve kendine özgü bölümden oluşan Mafia I: The City of Lost Heaven’da, politikacılara suikast yapıp, yarışlara katılırken, bir bölümde de kendinizi tuvalet temizlerken bulabilir ya da ne kadar paranız olursa olsun limanda koli taşıyabilirsiniz. Bir bölümde Salieri Bar’ın barmeni ve yetenekli aşçısı Luigi’nin kızını serserilere yem olmasın diye evine kadar eşlik edebilir, bir bölümde miço olup gemiye gizlice sıvışabilirsiniz. Belki de bu bölümlerin bu denli özgün olmasından dolayı 12 yıl geçse de hafızalardan silinmiyor Mafia I.

Kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların yapamayacakları hiçbir şey de yoktur. 8 yılda taksi şöförlüğünden kazanacağının  yüzlerce katı fazlasını kazanan Tommy, bu sırada bir akşam evine kadar eşlik ettiği Sarah ile evlenmiş ve bir de çocuğu olmuştur. Artık kaybedecek bir ailesi vardır ve bir gün yine bir görev öncesi kendisine öğüt veren Frank Colletti’nin canını bağışlaması kendi canının pazara çıkmasına sebep olacaktır ve çare polise bildiği her şeyi anlatarak en azından ailesinin canını kurtarmayı başarabilmektir.

Mafia I belki tek tek yazmakla bitmez ama anılarımızda, hafızalarımızda güzel yerini her zaman koruyacaktır. Baykuşla Maziye Bir Bakıver’in bir başka yazısında görüşmek üzere, herkese iyi oyunlar.